Slavné osobnosti, které se projely v monopostu formule 1

V relativně nedávné historii formule 1 najdeme několik případů, kdy do monopostu usedla slavná osobnost, ale profesionální pilot F1 to nebyl. Zde je výběr některých z nich.

Valentino Rossi

Valentino Rossi je nejspíše nejznámějším případem. Když se šestinásobný šampion MotoGP posadil v roce 2006 ve Valencii do monopostu Ferrari, začalo se spekulovat o jeho přestupu do F1.

Rossi by nejspíše nehrál druhé housle. Ve Valencii byl tehdy jen o půl sekundy horší než Schumacher. Jak by to ale dopadlo, to už se nikdy nedozvíme. Rossi se svezl v F1 ještě v roce 2008 v Mugellu, ale zůstal věrný dvěma kolům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sébastien Loeb

Sébastien Loeb je mistr volantu a mnohonásobný šampion WRC, takže vyhnout se formuli 1 snad ani nemohl. Poprvé řídil vůz F1 v roce 2007, kdy se svezl v Renaultu na okruhu Paula Ricarda. Poté si to zopakoval o rok později při oficiálním testu a vyzkoušel si také red bull.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Colin McRae

Mistr světa v rallye z roku 1995 se svezl ve voze formule 1 v roce 1996, kdy si vyzkoušel jordan Martina Brundla. A byl prý dost dobrý…

Craig Lowndes

Australský závodník a trojnásobný mistr V8 Supercar. Do formule 1 usedl v rámci akce, na které byl také Jenson Button v roce 2011 na okruhu Mount Panorama.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poznámka: fotografie vpravo je z GP Singapuru 2014

Mick Doohan

Slavný motocyklový závodník, který získal pětkrát za sebou titul v třídě 500 cm³. Do vozu F1 se posadil v Barceloně v roce 1998, kdy se svezl v rámci PR akce ve willimsu FW19. Po čtyřech zatáčkách ale boural.

Tom Cruise

Aby to nebyli jen profesionální závodnici z jiných sérií. Do vozu formule 1 se posadil také herec Tom Cruise. Stalo se tak ve voze Red Bullu v roce 2011 na okruhu Willow Springs.

Cruise dosáhl maximální rychlosti 291 km/h, což bylo jen o 4 km/h méně, než jeho „učitel“, kterým byl David Coulthard. Kdo ví, třeba to jednou využije v nějakém filmu.

Foto: Getty Images / Mark Thompson, Clive Rose, Ryan Pierse, Dan Istitene

Další článek: Tankování během závodu se vrací do hry

12:48 | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
17. září | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
17. září | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)