Skupina týmů usiluje o podíl ve F1, prozradil Ecclestone

Podle šéfa formule 1 Bernieho Ecclestona by mohlo brzy dojít ke změně vlastnických poměrů v královně motorsportu, podíl chtějí nejmenované týmy.
Skupina týmů usiluje o podíl ve F1, prozradil Ecclestone

Již delší dobu se spekuluje, že Ecclestone chce získat kontrolu nad formulí 1, a teď se k této informaci veřejně vyjádřil v rozhovoru pro Bloomberg.

Řekl, že podíl ve formuli 1 chce koupit skupina týmů, aniž by upřesnil její složení. „Uvidíme, s čím ta skupina přijde. Možná dají dohromady dost, aby koupily akcie.“ Šéf formule 1 dodal, že se zatím „jen diskutuje a nemusí to nikam vést.“

A co říkají spekulace, které vyvolaly Ecclestonův komentář? Ecclestone se má snažit koupit podíl, který mu zajistí kontrolu nad formulí 1 mimo jiné proto, aby ho nemohl nikdo odstavit od kormidla. V současnosti totiž rozhoduje společnost CVC, která ho může vyměnit, pokud mu soud v Mnichově nedopadne dobře.

Představitelé CVC už avizovali, že pokud bude Ecclestone odsouzen za korupci, vymění ho. Kontrola nad formulí 1 ale samozřejmě znamená mnohem víc, a to především možnost měnit finanční podmínky, což by se líbilo týmům.

Týmy, které mají být součástí Ecclestonovy snahy získat rozhodující podíl, jsou údajně Ferrari a Red Bull, pravděpodobně i další.

Ecclestonovi patří v současnosti 5,3% podíl v F1, jeho rodinný trust Bambino má 8,5 %. Největším vlastníkem jsou CVC Capital Partners (35,5 %) a Waddell & Reed (20,9 %). Zkrachovalá banka Lehman Brothers má 12,3 %. Mezi další spoluvlastníky patří norská Norges, JP Morgan, Texaský učitelský penzijní fond, BlackRock a Churchill Capital.

Diskuze (9) Další článek: Testy v Bahrajnu uzavřel nejlepším časem Hamilton
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00