Škoda. Je to jen o penězích. Piloti F1 se obávají, že se letos pojede ve Spa naposledy

Na oficiální podobu kalendáře formule 1 pro sezónu 2023 si sice budeme muset ještě počkat, řada jezdců již ale vyjádřila zklamání nad tím, že v něm zřejmě bude chybět Velká cena Belgie.
Foto: Getty Images / Dan Mullan
Škoda. Je to jen o penězích. Piloti F1 se obávají, že se letos pojede ve Spa naposledy | Foto: Getty Images / Dan Mullan

Okruh Spa-Francorchamps patří k nejkrásnějším na světě a mezi závodníky se těší velké oblibě.

Když byl pilot McLarenu Lando Norris, který má po matce belgický původ, během Velké ceny Francie dotázán, zda by v kalendáři pro příští rok ponechal spíše Spa nebo okruh Paula Ricarda, nemusel nad odpovědí dlouho přemýšlet.

„Jasně Spa. Moje máma je z Belgie, takže jsem z 50 % Vlám. Svým způsobem je to pro mě stejně domácí závod jako Silverstone. Osobně k tomu mám mnohem více spojení, miluji tento okruh. Když jsem vyrůstal, mnoho let jsem jezdil do Belgie a trávil tam spoustu času se svou rodinou,“ řekl Norris.

Sedmikilometrový okruh v Ardenách prošel rozsáhlou rekonstrukcí vedoucí ke zlepšení bezpečnosti. K té se přistoupilo po několika vážných a smrtelných nehodách v posledních letech. Změn doznala sekce Eau Rouge a Raidillon, do únikových zón některých zatáček se místo asfaltu vrátil štěrk.

„Nějaké změny, některé části byly přeasfaltovány a podobně. Hezká, nová tribuna v Raidillon. Vždy se do Spa těším, je to jeden z nejúžasnějších okruhů celé sezóny. Byl bych smutný (kdyby Spa vypadlo z kalendáře). Spousta věcí je v dnešní době jen o penězích, což je problém. Je to byznys.“

Norris se také zamýšlí nad tím, proč okruh s tak historickým významem pro F1 nemá jisté místo v kalendáři, zatímco u dalších okruhů s dlouhou tradicí se zdá být jejich pozice jistější.

„Je to škoda. Pro F1 je to historický závod. Stejně jako Monako, které pokud vím ani neplatí a stále je v kalendáři, nebo jako Monza. Takže si myslím, že by měl být v kalendáři stále.“

Podle Sergia Péreze by byla „velká škoda“ přijít v kalendáři o Spa, čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel pak popisuje okruh jako „úžasný“.

Pierre Gasly během závodu v Maďarsku vyjádřil naději, že výpadek Belgie z kalendáře bude jen dočasný.

„Osobně si nemyslím, že by to mělo něco společného se změnami nebo zlepšením bezpečnosti,“ řekl o důvodu možného konce Spa v kalendáři.

„Nechci ale věřit, že Spa vypadne z kalendáře na roky. Své místo si v kalendáři rozhodně zaslouží. Pro mě je to zřejmě nejoblíbenější trať. Je to úžasná trať na závodění i jízdu. Uvidíme, co se stane, věřím ale, že zůstane a my tam budeme ještě dalších pár let jezdit.“

Další článek: Alfa Romeo se musí zaměřit na zlepšení spolehlivosti, říká Bottas

Témata článku: , ,

Aktuality

5. října | Podle MotorsportWeek představí Ferrari svůj hypercar pro Le Mans oficiálně 30. října v Imole během tradiční akcie Ferrari Finali Mondiali. Vůz by měl mít název F255. 
5. října | 30. narozeniny dnes slaví Kevin Magnussen. 
5. října | Podle dvou zdrojů BBC je velmi nepravděpodobné, že se tento týden dozvíme něco o rozp. stropech za rok 2021. Jiní říkají, že neslyšeli nic o dalším zpoždění. Dopoledne FIA uvedla, že dnes poskytne aktualizace ohledně harmonogramů procesu dodržování finančních předpisů. 
5. října | Jost Capito potvrdil, že na seznamu jezdců, které Williams zvažuje pro příští rok, je také Mick Schumacher. 

GP Japonska 2022

Pátek 7. října 2022
1. trénink Alonso
2. trénink 08.00–09.30
Sobota 8. října 2022
3. trénink 05.00–06.00
Kvalifikace 08.00–09.00
Neděle 9. října 2022
Závod 07.00