Skandál v Brazílii i celé F1. Nelson Piquet označil Hamiltona rasistickým výrazem  | Foto: Getty Images / Lars Baron

Foto: Getty Images / Lars Baron

Skandál v Brazílii i celé F1. Nelson Piquet označil Hamiltona rasistickým výrazem

Nejen Brazílii hýbe velký skandál. Trojnásobný mistr světa Nelson Piquet označil Lewise Hamiltona rasistickou přezdívkou.

Rozhovor vedl novinář Ricardo Oliveira a vznikl už v listopadu. Teprve nyní se ale dostal na veřejnost.

Na internetu je řada překladů Piquetových slov, které jsou ale zkrácené nebo nepřesné. Piquet neoznačil jednou ale hned dvakrát Hamiltona slovem „neguinho“. Jedná se o zdrobnělinu slova nego, což je slangový výraz podobně vypadajícího anglického výrazu. Slovo se běžně používá v komunikaci s kamarádem, ale pokud je použito pro označení cizího člověka, má rasistický podtext, což takto vnímají i brazilská média.

Rozhovor s Piquetem se dostal k tématu loňské nehody v Silverstonu, kde Hamilton a Verstappen kolidovali. Jezdec Red Bullu těžce boural do zdi, Hamilton dostal penalizaci, ale i tak dokázal domácí závod vyhrát.

Vztah Hornera a Wolffa i Mercedesu a Red Bullu to hodně poznamenalo. Red Bullu vadil nejen samotný incident, ale i to, že Hamilton po závodě oslavoval, přestože byl jiný jezdec v nemocnici.

Ono slovo padlo v rozhovoru dvakrát. Podle Piqueta tam „ten malý ne** tam poslal auto a odjel.“ Následně uvedl, že Senna by to neudělal. Poté opět zmínil „malého ne***, kterým tam poslal auto.“ 

„Neznáte tu zatáčku. Je to rychlá zatáčka, nemůžete předjet dvě auta a nemůžete jet bok po boku s autem.“ Podle Piqueta měl Hamilton štěstí, že to odnesl jen Verstappen.

Připomeňme, že Max Verstapen chodí s dcerou Nelsona Piqueta Kelly. 

Před několika dny byl z Red Bullu suspendován jeho juniorský jezdec Jüri Vips, který použil anglický výraz n*** při hraní hry.

Na incident už reagovala i F1. „Diskriminační nebo rasistický jazyk je nepřijatelný v jakékoli formě a nemá žádnou roli ve společnosti. Lewis je neuvěřitelným ambasadorem našeho sportu a zaslouží si respekt. Jeho neúnavné úsilí o zvýšení rozmanitosti a inkluze je lekcí pro mnohé a něco, k čemu jsme se v F1 zavázali.“

Doporučujeme

Články odjinud