Sítem FIA měl projít jen tým Andretti Cadillac. Federace to zatím nepotvrdila | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Sítem FIA měl projít jen tým Andretti Cadillac. Federace to zatím nepotvrdila

Podle spekulací dá FIA zelenou jen jednomu uchazeči o vstup do formule 1.

O vstup do formule 1 se uchází několik týmů. Podle Motorsport-Total.com ale zelenou dostane od FIA jen Andretti Cadillac.

Jedná se o tým, který minimálně v základu má vše, co je potřeba. Andretti má bohaté zkušenosti se závoděním v různých sériích po celém světě. Cadillac je pak známou a etablovanou automobilkou, která navíc patří do koncernu General Motors.

Jakmile uchazeč projde sítem FIA, která přihlášky posuzuje podle předem daných kritérií, musí se dohodnout ještě se samotnou F1.

Ostatní týmy dalšího účastníka nechtějí. Argumentují třeba i tím, že na některých okruzích není pro 11. tým místo, ale ve skutečnosti jde samozřejmě o peníze. Příjmy z komerčních práv by se nově dělily na 11 místo 10 dílů.

Kompenzovat to má speciální poplatek, který zavedly současné komerční dohody. Jeho výše je 200 milionů dolarů, takže každý ze současných týmů by dostal 10 milionů, což je ale podle týmů málo. 

Andretti by proto rád vstoupil do F1 v roce 2025, než současná Concordská dohoda skončí a v nové bude poplatek násobně krát vyšší. 

Mezi uchazeči mají být také týmy F2 Hitech a Rodin Carlin nebo asijský LKYSUNZ, za kterým stojí mimo jiné někteří lidé z týmu Panthera, který také plánoval vstup do královny motorsportu.

LKYSUNZ v pátek oznámil, že je díky podpoře nového miliardáře z Floridy připraven zaplatit poplatek ve výši 600 milionů dolarů. V paddocku to vzbudilo překvapení, protože zaměstnanci LKYSUNZ prý byli informováni, že je FIA odmítla, což je přimělo ucházet se o práci jinde.

Informace, které zjistil Motorsport-Total.com, naznačují, že LKYSUNZ, Hitech a Rodin Carlin byly informovány, že jimi předložené podklady nebyly dostatečné pro kladné hodnocení. Stále se však jedná jen o spekulace, které samotná FIA nepotvrdila. 

„Stále vedeme dialog s FIA. Ale v tuto chvíli nemohu zacházet do detailů, protože jsme vázáni dohodou o mlčenlivosti, kterou respektujeme,“ uvedl generální ředitel LKYSUNZ Benjamin Durand.

Má se za to, že LKYSUNZ předložil nové dokumenty v naději, že FIA své hodnocení přehodnotí, ale neočekává se, že se tak stane, protože lhůty stanovené v tendru FIA již uplynuly a zamítnutí je prý konečné.

Doporučujeme

Články odjinud