Šílené závody se mnou dokážou zatočit

Šílené závody se mnou dokážou zatočit

Tento článek jsem začal psát v neděli večer v letadle z Istanbulu domů. Pak jsem se ale rozhodl, že než ho dodělám, chci si Velkou cenu Turecka a dosavadní průběh sezony pořádně promyslet.

Musím komentovat bláznivé závody formule 1, ještě předtím procházím startovní rošt a lovím informace, pak pro televizi vykládám o technice, tratích, věnuji se show Red Button Forum a musím psát sloupek o tisíci slovech pro Sunday Times. V neděli večer tak mé mozkové otáčky drnkají o omezovač.

Tuhle sezonu si opravdu vychutnávám, zvlášť pak s Davidem Coulthardem po mém boku v komentátorském stanovišti. Je fajn udělat si po čtyřech závodech trochu odstup a vše si v hlavě srovnat.

Na jednu stranu se nám zostřuje hrozivý scénář, ve kterém Sebastian Vettel naprosto ovládá jak kvalifikace, tak i závody. Ze čtyř pole position za sebou má tři vítězství a jedno druhé místo v závodech. Vedl celkem 184 kol. V tomto ohledu je na druhém místě Nico Rosberg z Mercedesu, ten byl v čele po 14 kol.

Vettel má na kontě již 93 bodů. Tento počet loni překonal o pět závodů později. V sezoně, ve které se stal mistrem světa. Mohl závod vyhrát jak se strategií na tři, tak i na čtyři zastávky. Nikdy nebyl bezprostředně ohrožován.

Třiadvacetiletý pilot si víceméně od loňské Velké ceny Japonska jede vlastní ligu. Zároveň prokazuje konstantní nárůst výkonnosti a sebevědomí. Nezměnilo na tom ani orazítkování bariér v osmé zatáčce.

Fernando Alonso se nechal slyšet, že zdržení za Rosbergem ho na Istanbul Parku stálo čas, který se rovnal jeho konečné ztrátě na Vettela. Alonso odvedl skvělý výkon, byla to vážně prvotřídní jízda, ale je těžké odhadnout, jaké měl ještě Vettel esa v rukávu.

V „normálních“ letech by si všichni stěžovali na to, jak jsou efjedničky nudné a předvídatelné, a vypínali by televize. Místo toho letos televizní sledovanost významně roste, pokrytí médii je mnohem širší a v paddocku to šumí ještě věčnost po skončení závodu.

Toto vzrušení se přenáší i do letištních hal a tweetů a blogů následující den. Takové nadšení jsem ve formuli 1 nezažil už roky, snad tedy kromě závodů rozhodujících o titulu, nebo velkých politických bojů.

Kombinace pneumatik, KERSu a DRS přinesla boje kolo na kolo, tedy přesně to, po čem fanoušci dlouhá léta prahli. Vettelův kolega Mark Webber mi řekl, že se při probojovávání se v Číně z osmnáctého na třetí místo příliš nebavil. Předjíždění soupeřů totiž bylo příliš snadné, dokonce i v případě takového kádru, jakým je Alonso.

Webber také řekl, že na trať se safety car zatím nepodíval také proto, že zmizela hektičnost prvních kol, jaká tu byla v minulosti. Piloti totiž vědí, že náskok mohou získat i jinak a jednodušeji. Respektuji jeho názor a obdivuji jeho závodního ducha, ale řekl bych, že je v tomto ohledu příliš pesimistický.

Alonso, který také říká, co si doopravdy myslí, přisuzoval většinu nedělních předjetí stavu pneumatik. Vozy s opotřebovaným obutím hodně ztrácely v kritických zatáčkách devět a deset. Přidejte si vzduchový pytel, příznivý vítr a DRS a vozy kolem sebe létaly jedna radost. Také jsme ale viděli mnoho soubojů kolo na kolo (přičemž většinou šlo o kola Michaela Schumachera).

Měl být aktivační bod DRS posunut až za kopeček v zatáčce 11? Dost možná. V závěrečné sekci okruhu ale byla k vidění, i s pomocí skvělých jezdeckých schopností, velmi zajímavá podívaná. Není pochyb o tom, že na některých tratích bude DRS užitečnější než jinde. FIA vždy tvrdila, že systém a pravidla kolem něho se ještě vyvíjí.

Tento koncept mi vnukuje myšlenky o čistotě a ryzosti závodění. DC mě ale dloubne do žeber a připomene mi, jak jsem si v osmdesátých letech užíval mačkání tlačítek turba. Současné závodění si užívám. Chtěli jsme více předjíždění – konečně ho máme. Zastávám ovšem názor, že by se DRS mělo dát využít pouze v určeném počtu, aby do hry více vstoupil element schopností a taktizování.

Utěšuji se takto – technologie pokročila takovým způsobem, že pro hi-tech monoposty nebylo možné jezdit v těsném sledu za sebou a předjíždět se. Inženýři a designéři ale nezapomněli, co se naučili, a vymysleli lék – říkáme mu DRS.

Barcelona, která je na řadě za dva týdny, bude dobrou případovou studií. V minulosti hostila jedny z nejnudnějších závodů, vzhledem k charakteristice okruhu a vysoké náročnosti na aerodynamickou účinnost.

Kdykoliv jsem v posledních dvou závodech odpoutal oči od aktuálního dění a podíval se například, kdo zrovna zajel do boxů, něco se přihodilo. Ten zažívá zkoušku ohněm. Abychom přiblížili, jak hektické jsou současné závody, uveďme, že Formula One Management, která televizím dodává přenosy, vytvořila novou grafiku. Ta upozorňuje na důležité pitstopy.

Na trati se toho děje tolik, že ředitel přenosu si často nedovolí přepnout záběr jinam. Je to velký kontrast oproti předchozím letům, kdy zastávky v boxech byly prakticky jedinou dramatickou událostí v celém závodě.

V Turecku proběhlo více než 80 zastávek u mechaniků. Upřímně, to je zkrátka příliš. Pro fanoušky kolem tratě to musí být velmi náročné pro orientaci, obzvlášť pokud neslyší nebo nerozumí ampliónům kolem.

Místo strategií čtyř zastávek by bylo vhodnější rozhodovat se mezi dvěma a třemi. Kvalifikace je teď dost pokažená kvůli tomu, že v bitvě prvních deseti se jezdci na trať podívají jenom na jedno měřené kolo, jelikož si chtějí pro závod ušetřit co největší množství pneumatik.

Abych obrátil list, na trápícího se Michaela Schumachera nebyl hezký pohled. Zčásti proto, že rád sním o tom, že kdybych hodně posiloval a měl dobré auto, mohl bych také závodit. Zejména ho ale velmi respektuji. Je prostě trochu nepohodlné se na to dívat.

Když byla v předsezónním Autosportu anketa o tom, jestli Schumacher dokáže vyhrát závod v sezoně 2011, hlasoval jsem ano. Hlavně proto, že jsem si to přál. Nyní se ale obávám, že sny o pohádkovém comebacku se rozplynuly…

Doporučujeme

Články odjinud