Signalizaci uzavření boxů jsem neviděl, uznal svou chybu Hamilton

Nebýt jeho prohřešku, neměl by na vítězství ve Velké ceně Itálie nikdo jiný nárok. Penalizace Lewise Hamiltona ale otevřela cestu k prvnímu vítězství ve formuli 1 Pierrovi Gaslymu z AlphaTauri.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Signalizaci uzavření boxů jsem neviděl, uznal svou chybu Hamilton | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Hamilton z Mercedesu si přitom po zisku pole position udržel po startu vedení a svůj náskok na čele celého pole postupně navyšoval.

Když ale Kevin Magnussen odstavil svůj vůz u nájezdu do boxové uličky a vedení závodu vyslalo na trať safety car, chtěl toho Mercedes a Hamilton využít k zastávce.

Kvůli bezpečnosti při odtahování Magnussenova haasu ale ředitelství závodu uzavřelo boxovou uličku. Této signalizace si Hamilton ale podle svých slov nevšiml a zajel k mechanikům.

Hamilton následně dostal trest na 10 sekund stop&go, který si odpykal hned po restartu závodu, který musel být přerušen kvůli opravám bariéry po nárazu Charlese Leclerca.

Hamilton se tak propadl na poslední místo a začal stíhací jízdu, kterou dotáhl až na sedmé místo. K tomu získal bod za nejrychlejší kolo.

„Upřímně, neviděl jsem ty cedule (signalizující uzavření boxové uličky), takže za to beru zodpovědnost. Poučím se z toho. Sedmé místo a nejrychlejší kolo jsou stále dobré body, když uvážím, že jsem byl 26 sekund za posledním a nemyslel jsem, že je to možné. Jsem samozřejmě vděčný, že Max (Verstappen) dnes nezískal žádné body, takže to není taková ztráta,“ řekl Hamilton.

Bottas nezvládl start

Těžkou pozici měl už od startu druhý pilot Mercedesu Valtteri Bottas. Finovi se nepovedl start a z druhé pozice se propadl až na šesté místo. Cílem nakonec projel na páté příčce.

„Byl to náročný den. Měl jsem velmi špatný start, v prvním kole jsem měl několik kontaktů a myslel jsem si, že mám defekt, ale ukázalo se, že to tak není,“ řekl Bottas.

„Potýkal jsem se s velkou nedotáčivostí a auto tahalo na jednu stranu. Pak jsem měl problém s přehříváním, když jsem jel v provozu, takže jsem toho moc nemohl dělat. Vždy, když jsem se přiblížil jinému vozu, jsem musel znovu zvolnit kvůli přehřívání nebo na rovince volit jinou stopu, takže jsem se nemohl vyvézt za jiným vozem.

„Po červené vlajce a ke konci závodu to bylo lepší, musíme se ale podívat na hodně věcí. Zhodnotíme to a přesuneme se do Mugella. Měli bychom tam mít dobré auto, bude ale náročné předjíždět. Kvalifikace proto bude klíčová,“ dodal Fin.

Další článek: GP Itálie 2020: Nejrychlejší kola a strategie

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00