Sezóna WEC vyvrcholí až v listopadu, nová pravidla se odkládají

Promotér WEC a Le Mans autoklub ACO odhalil novou podobu zbývající části kalendáře sezóny 2019/2020. Do programu byla podruhé zařazena osmihodinovka v Bahrajnu, díky čemuž bude odjeto původně naplánovaných osm závodů.
Sezóna WEC vyvrcholí až v listopadu, nová pravidla se odkládají

Vedení světového vytrvalostního šampionátu WEC bylo kvůli epidemii koronaviru nuceno zrušit tisícimílový závod na floridském okruhu Sebring. Místo zrušeného Sebringu se bude na konci listopadu závodit na okruhu v Bahrajnu, kde se pojede závod na 8 hodin.

Bude se jednat o druhou osmihodinovku v Bahrajnu v rámci jedné sezóny. V prosinci zde první osmihodinový závod vyhráli Mike Conway, Kamuj Kobajaši a Jose Maria Lopez s Toyotou #7.

ACO zároveň stanovilo i náhradní termín pro původně dubnovou šestihodinovku ve Spa. Závod na okruhu v belgických Ardenách se pojede ve druhé polovině prázdnin 15. srpna.

Závod WEC na Sebringu byl zrušen kvůli koronaviru

Závod WEC na Sebringu byl zrušen kvůli koronaviru

Mezi závodem ve Spa a finálovým podnikem v Bahrajnu se pojede odložený 88. ročník 24 hodin Le Mans. Letošní „závod závodů“ se pojede poprvé od roku 1968 v zářijovém termínu, konkrétně o víkendu 19.-20. září.

Hypervozy až příští rok

V Le Mans se týmům WEC udělují dvojnásobné body a původně měla sezóna 2019/2020 na okruhu La Sarthe vyvrcholit. Slavná čtyřiadvacetihodinovka tak měla být derniérou třídy LMP 1 a v září již měla odstartovat sezóna WEC 2020/2021 s novými pravidly pro vrcholnou třídu sportovních vozů Le Mans Hypercar.

Derniéra prototypů LMP 1 se ale s upraveným kalendářem posunula až do Bahrajnu na konec listopadu. Bude to lehce symbolické loučení, protože Bahrajn v historii WEC hostil finálový závod již několikrát a se třídou LMP 1 se na pouštním okruhu v minulosti rozloučily týmy Audi a Porsche.

Aston Martin zrušil projekt Valkyrie pro WEC a Le Mans

Aston Martin zrušil projekt Valkyrie pro WEC a Le Mans

S nucenou úpravou kalendářů odstartuje příští sezóna pravděpodobně v březnu na Sebringu. Pakliže by se tak stalo, tak by to bylo podruhé v moderní historii WEC, kdy by první závod hostil právě floridský okruh.

S odsunutím startu příští sezóny se zpozdí i nástup nových pravidel Le Mans Hypercar. „Hypervozy“ nahradí současné prototypy třídy LMP 1 a od roku 2022 budou závodit v dohromady v jedné kategorii s prototypy LMDh, které přijdou jako náhrada současných vozů DPi v zámořském šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Díky vytvoření platformy LMDh budou moci týmy se stejnými vozy startovat jak ve WEC, tak v IMSA WSC.

Závod WEC v Austinu vyhrál tým Rebellion Racing, v LMGTE – PRO slaví Aston Martin

Závod WEC v Austinu vyhrál tým Rebellion Racing, v LMGTE – PRO slaví Aston Martin

Díky odložení startu nadcházející sezóny na březen příštího roku se závodní kalendář WEC po dvou sezónách 2018/2019 a 2019/2020 vrátí ke klasickému formátu kopírujícímu jeden kalendářní rok. Nová podoba kalendáře deváté sezóny FIA WEC ještě nebyla uveřejněna.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Räikkönen je stejně dobrý jako Alonso nebo Hamilton, ale má jednu slabou stránku, porovnává de la Rosa

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen