Sezóna 2015 z pohledu Williamsu

Jaká byla sezóna 2015 z pohledu Williamsu? Tým obhájil loňské 3. místo, ale výsledky měl horší.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 • Se smíšenými pocity nejspíše budou vzpomínat v Grove na sezónu 2015. Z hlediska financí pro ně skončila dobře – Williams obhájil třetí místo v Poháru konstruktérů z roku 2014, ale jinak si pohoršil. V roce 2014 měl 320 bodů, letos 257. V roce 2014 se také jeho jezdci třikrát dostali na druhé místo, letos brali nejlépe třetí místa.
 • Sezóna pro Williams nezačala vůbec dobře. Bottas si poranil záda a do prvního závodu v Austrálie nenastoupil. Massa si ale odvezl 12 bodů.
 • Nejhorší závody pro Williams přišly v Monaku, Maďarsku a v USA, kde tým nebodoval. V Austinu dokonce kvůli problémům s technikou neviděl ani jeden z jezdců cíl.
 • Naopak nejlepším závodem byla pro Williams nejspíše GP Itálie. Z Monzy si tým odvezl 27 bodů. Massa skončil třetí a na stupních vítězů si musel před tifosi připadat jako za časů u Ferrari. Bottas dojel čtvrtý.
 • Tak nějak do obou kategorií můžeme zařadit GP Británie. Williamsy měly dobrý start, Massa se dostal do vedení závodu. Pak ale začaly padat kapky deště a padat začaly pořadím i williamsy. Massa bral nakonec 4. místo, Bottas 5.
 • Bottas i Massa získali po dvou stupních vítězů (Massa kromě Itálie ještě v Rakousku, Bottas v Kanadě a Mexiku). Na body to bylo také relativně vyrovnané, Bottas jich získal 136, Massa 121. 
 • Srovnání výsledků obou týmových kolegů Williamsu.
 • V kvalifikaci na tom byl lépe Bottas (průměrná pozice 6,11, Massa 7,79), který byl o 0,436 s rychlejší než Massa. Brazilce také 11x porazil.
 • Jestli se Williamsu něco příliš nedaří, tak jsou to zastávky v boxech. Pokud vezmeme nejrychlejší zastávky (celkový čas v boxové uličce), tak byl Williams letos jen jednou nejrychlejší a to v Maďarsku. Chaos v boxech demonstroval Bottas, který v Belgii jezdil současně se třemi měkkými a jednou střední směsí pneumatik. Stewardi to s humorem nevzali a obdařili ho (tým) penalizací.
 • Jeden z nejhorších možných průběhů měla pro Massu domácí velká cena. Brazilec byl diskvalifikován. Na jeho voze byla naměřena příliš vysoká teplota na jedné z pneumatik. Williams se sice bránil, že má několik na sobě nezávislých dat a ta říkají, že bylo vše v pořádku, ale protože diskvalifikace neměla vliv na konečné pořadí v šampionátu, neodvolal se.
 • V roce 2016 bude jezdecká sestava u Williamsu stejná. Jedno loučení však přesto přišlo. Susie Wolffová se rozloučila s kariérou. Nepochybně hrálo roli i to, že po zranění Bottase tým rychle povolal Sutila jako rezervního jezdce.

Foto: Getty Images / Mark Thompson, Bryn Lennon, Clive Rose, Clive Mason, Charles Coates, Andrew Hone, Lars Baron

Další článek: Schumacher podle německého tisku chodí, Kehmová to popřela

9:28 | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...
20. července | V Silverstonu pokračují letošní testy 18palcových pneumatik. Nastoupí Red Bull (jen dnes) s Albonem. Dále Aston Martin a Haas (dnes a zítra a nasadí závodní jezdce).
19. července | Testovací jezdec Ferrari Callum Ilott se zúčastní Le Mans. Pojede za tým Iron Lynx s vozem Ferrari.
18. července | Verstappen byl propuštěn z nemocnice.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00