Sezóna 2015 z pohledu Red Bullu

Po delším období dominance přišly pro Red Bull poněkud chudší léta.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
  • Po čtyřech letech dominance nastaly pro Red Bull skromnější časy. Rok 2014 přinesl druhé místo a tři vítězství. V roce 2015 se Renault nezlepšil, ba spíše naopak a Red Bull šel se svou formou dolů.
  • Nebylo to ale jen pohonnou jednotkou. Na začátku sezóny bylo Toro Rosso se stejným motorem minimálně vyrovnaným soupeřem Red Bullu. Tým z Milton Keynes dosáhl pokroku s RB11 až ve Španělsku. Nakonec tým skončil 4. ze 187 body (o rok dříve to bylo 405 bodů).
  • Sebastiana Vettela nahradil Daniil Kvjat. Z hlediska počtu bodů to byla pořádně vyrovnaná jezdecká dvojice. Kvjat jich získal 95, Ricciardo 92. V kvalifikacích byl úspěšnější Ricciardo, který ruského mladíka porazil celkem 12x. Jeho průměrná kvalifikační pozice byla 7,26 (u Kvjata 8,68).
  • Ricciardo dokázal v Malajsii, Monaku a Maďarsku získat v kvalifikaci 4. místo. V USA byl třetí a v Singapuru dokonce druhý. V závodech to bylo trochu horší. Ricciardo se dostal jen dvakrát na stupně vítězů: v Maďarsku byl třetí, v Singapuru druhý. V Británii, Belgii a Rusku neviděl cíl. 
  • V USA se Ricciardo dokonce dostal do čela závodu, když předjel Hamiltona. Vítězství z toho ale nakonec nebylo.
  • Kvjat se kvalifikoval nejlépe 4. a to v Singapuru, USA a v Mexiku. Na stupně vítězů se dostal jen jednou – v Maďarsku byl druhý. Cíl závodu neviděl Kvjat v Číně a v USA. Do prvního závodu (Austrálie) Kvjat kvůli technickému problému vůbec neodstartoval.
  • Během víkendu v Japonsku pak Kvjat spektakulárně boural.
  • Srovnání výsledků jezdců Red Bullu.
  • Nejhorším závodem bylo pro Red Bull z hlediska bodů Japonsko, kde nezískal ani bod. Nejlepším závodem pak bylo nepochybně Maďarsko, kde obsadili jezdci Red Bullu druhé a třetí místo za vítězným Vettelem. Není bez zajímavosti, že čtvrtý skončil další jezdec spojený s Red Bullem – Max Verstappen. 
  • Pro Red Bull to byl hodně divoký rok i mimo závodní okruhy. Nejdříve vypověděl smlouvu Renaultu o rok dříve, než bylo plánováno. Red Bull věřil, že se dohodne s Mercedesem, ale ten ho odmítl stejně jako Ferrari a Honda. V roce 2016 budou rudí býci jezdit opět s motory Renault, které ale ponesou název Tag Heuer. 

Foto: Getty Images / Clive Mason, Dan Istitene, Charles Coates, Lars Baron

Další článek: Button neměl letos jezdit, říká Magnussen

Témata článku: , ,