Senna v Praze: Jsem v lepší pozici než před rokem

Osmadvacetiletý brazilský závodník se vypravil do české metropole, aby zde exkluzivně uvedl promítání cenami ověnčeného dokumentárního filmu pojednávajícího o jeho slavném strýci.
Senna v Praze: Jsem v lepší pozici než před rokem

Dokumentární film, jenž se jmenuje jednoduše Senna, je hitem mezi diváky po celém světě. Boduje i u českých fanoušků (89% a 68. místo mezi 200 nejlepšími filmy vůbec na filmové databázi ČSFD). Na velkém plátně u nás však toto dílo bylo možno zhlédnout pouze jedenkrát, a to 13. prosice 2011 ve Slovanském domě na Praze 1. Akci zaštiťovala společnost Pirelli. Ta ve spolupráci s týmem Lotus Renault a webem F1Sport.cz pro fanoušky připravila soutěž o deset lístků (každý pro dvě osoby) na toto promítání.

Před samotným uvedením snímku proběhla tisková konference, kde Bruno Senna trpělivě naslouchal a odpovídal na dotazy novinářů a jiných zástupců médií. Řeč pochopitelně přišla také na to, jaký byl jeho strýc Ayrton mimo závodní dráhu. Na trati byl nekompromisní a chladnokrevný, jak však působil v soukromí? A jak by vlastně pohlížel na dnešní technické vychytávky?

"Byl to rodinný typ a s rodinou trávil co nejvíce času. Snažil si udělat co nejdelší volno a často si dovolil nějaký ten vtípek. Čas od času někomu například přidal pepř do jídla. Byl motoristickým puristou. Měl rád například závody motokár, a tak elektronickým a jiným prvkům nebyl příliš nakloněn – je však pravdou, že KERS a DRS pro piloty představují další výzvu a kdyby jich mohl využívat, činil by tak v co největší míře," uvažoval Bruno Senna.

Zejména DRS bylo v letošní sezoně často diskutovaným tématem. Jedni ho hájili, druzí ho považovali za nepotřebný prvek. Bruno Senna si udržuje neutrální přístup:

"Je to sice umělý prvek určený k usnadnění předjíždění, avšak pomáhá odstranit problém, který způsobuje přítlak vozu vpředu, jenž znesnadňuje jízdu vozu v závěsu."

V minulosti se Brunovi poštěstilo projet se v monopostech Lotusu a McLarenu, které jeho strýci napomohly k vítězstvím. Za dnešní stroje by však neměnil. Moderní technika je totiž teoreticky schopna jezdit jedno kvalifikační kolo za druhém, a je tak možné více se soustředit na samotnou jízdu, na to, být co nejrychlejší. V dobách nedávno minulých jste však neustále museli mít na paměti stav motoru, převodovky i brzd.

Jak moc má vlastně Bruno Senna promítaný dokument "nakoukaný"? Je to nejhranější titul v jeho DVD přehrávači?

"Možná vás to překvapí, ale ten film jsem viděl pouze při premiéře v Brazílii (ta se konala 3. listopadu 2010 v Sao Paulu - pozn. redakce). Fascinovaly mě reakce lidí sedících vedle mě. Neustále projevovali své emoce, sledování snímku je nenechalo klidnými. Tvůrci filmu prošli bezpočtem hodin materiálu a dokázali z nich vykřesat hodinu a tři čtvrtě, která bude zážitkem jak pro fanoušky Ayrtona, tak i pro příznivce motorsportu obecně," věří mladý Senna.

Tým Lotus Renault (v příštím roce již pouze Lotus) před nedávnem oznámil, že jeho druhým závodním pilotem bude Romain Grosjean. Bruno Senna je tím pádem momentálně bez angažmá. Lotusu je vděčný za šanci, kterou mu dal a věří, že díky zkušenostem nasbíraným v letošním roce je v hledání závodní sedačky v o poznání lepší pozici než před dvanácti měsíci:

"Zatím není nic jistého. Nicméně na další sezonu se už těším, v Brazílii jsem bojoval kolo na kolo se Schumacherem, což byla velká zkušenost. Každopádně doufám, že také v příštím roce budu mít šanci bojovat s těmi nejlepšími."

Senna se do Prahy dostal teprve dnes odpoledne, avšak plánuje, že si výlet do České republiky v budoucnu zopakuje. Nedlouho poté, co stanul na pevné zemi, ho čekal jistě vskutku nevšední zážitek - panák slivovice.

"Zkušeností s Českou republikou příliš nemám, ale už jsem vyzkoušel místní nápoj ze švestek – jak že se jmenuje? Doufám, že si na něm nevytvořím závislost. Zítra snad budu mít více času na nákup suvenýrů a vánočních dárků. Plánuji další návštěvu Prahy, ve které si doufám prohlédnu město v celé své kráse," řekl.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek: Nárazové testy zkomplikují příští rok život všem, odhaduje de la Rosa

18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.
18. dubna | Technický ředitel AlphaTauri Egginton uvedl, že převodovka ve voze Cunody skončila na dva kusy...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen