Šéfovi Ferrari se nezdá myšlenka stejného rozpočtového stropu pro všechny týmy

Šéf týmu Ferrari Mattia Binotto si nemyslí, že všechny týmy formule 1 by měly mít stejnou výši rozpočtového stropu, který by měl být zaveden od roku 2021.
Šéfovi Ferrari se nezdá myšlenka stejného rozpočtového stropu pro všechny týmy

Týmy F1 se dohodly na rozpočtovém stropu 175 milionu dolarů od roku 2021, do kterého se ale nebudou počítat některé náklady jako platy jezdců a výdaje spojené s marketingem.

Šéf Ferrari Binotto řekl, že italské stáje, stejně jako dalších továrních týmů Mercedes nebo Renault, se rozpočtový strop dotkne nejvíce. Tyto týmy totiž vyvíjejí a vyrábí veškeré díly na své vozy a pohonné jednotky, zatímco další týmy od nich některé standardizované součástky, jako například převodovky, pouze kupují.

Na rozpočtový strop dosáhne polovina týmů, říká Brown z McLarenu

Na rozpočtový strop dosáhne polovina týmů, říká Brown z McLarenu

Binotto si proto myslí, že mít jednu úroveň rozpočtového stropu pro všech deset týmů F1 není reálné. Týmům, které navrhují a vyrábí tyto díly, by proto podle něj mělo být umožněno investovat více peněz.

„S F1, FIA a všemi týmy diskutujeme o snížení rozpočtového stropu, ale neměli bychom zapomenout, že někteří z nás mají jiné struktury a jiná aktiva,“ řekl Binotto pro Sky Sports News.

„Jsou tu týmy, jako Ferrari a další přední stáje, které jsou konstruktérské. My navrhujeme, vyvíjíme, homologujeme a vyrábíme každou jednu součástku našich vozů, zatímco ostatní týmy jsou zákazníci. Koupí některé díly a nemají stejnou strukturu, protože nenavrhují a nevyvíjejí všechny díly,“ vysvětluje.

„Myslím, že pokud mluvíme o rozpočtovém stropu, neměli bychom zapomínat na rozdílné situace a je důležité, abychom našli společný základ, který by vyhovoval různým situacím. Odpovědí možná je nemít jeden rozpočtový strop pro všechny týmy.“

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Krátký dokument i Stirlingu Mossovi

9. srpna | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
9. srpna | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
9. srpna | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10