Šéf okruhu Sepang nevylučuje návrat Malajsie do F1

Promotér Velké ceny Malajsie se nechal slyšet, že by v budoucnu uvažoval o možnosti návratu formule 1 za předpokladu, že dojde ke zlepšení závodění.
Šéf okruhu Sepang nevylučuje návrat Malajsie do F1

Říjnová velká cena bude devatenáctou a poslední na okruhu v Sepangu. Organizátoři se s novým majitelem F1, společností Liberty Media, dohodli na předčasném ukončení smlouvy.

V loňském roce malajsijská vláda požádala promotéra závodu o započetí jednání o předčasném ukončení smlouvy kvůli špatné finanční návratnosti celého podniku, kvůli čemuž vláda již nechtěla podnik dále podporovat.

Na dotaz, zda by uvítal někdy v budoucnu návrat F1, ředitel okruhu Sepang International Circuit Razlan Razali řekl: „Samozřejmě, ten okruh tady je.“

„Pokud budou splněny všechny položky, budeme ji mít zpátky. Chceme vidět, jak je F1 znovu vzrušující. Noví vlastníci musí znovu převzít kontrolu nad F1 a závoděním.“

„Bernie (Ecclestone) trochu ztratil kontrolu nad FIA. Drastické změny pravidel v roce 2014 s novými motory V6 byly začátkem sestupu F1. Závodění je méně vzrušující, a to má dopad na zájem jak diváků u televize, tak těch, kteří přicházejí na okruhy.“

„Oni musí znovu vrátit to vzrušení, musí to vyřešit. Uvidíme, s čím příjde nový management.“

Projevila se i blízkost Singapuru

Ačkoliv vstupenky na závod F1 v Malajsii byly nejlevnější v celém kalendáři, návštěvnost závodu na Sepangu klesala. V loňském roce na okruh s kapacitou 120 tisíc míst zavítalo jen 45 tisíc fanoušků.

Razali připustil, že Malajsii velmi uškodil příchod Singapuru do kalendáře F1 v roce 2008. Singapur jakožto závod pod umělým osvětlením na městské trati si získal fanoušky také atmosférou, jelikož v průběhu víkendu se pořádá řada koncertů, kde vystupují ti nejznámější interpreti.

„Mít dva závody F1 v jihovýchodní Asii tento sport zabíjí,“ dodal. „Bylo by mnohem lepší, pokud bychom se mohli střídat. Věřím, že nám Singapur nabídl možnost střídání už před tím, než se připojili do kalendáře.“

„To bylo ještě před tím, než jsem nastoupil na tuto pozici a zřejmě jsme to tedy odmítli. Zda bych to zvažoval, pokud by byla znovu možnost? Ano, zvažoval.“

Razali také naznačil možnost, že by se na Sepangu konaly testy formule 1. Otázkou však je, zda by o to byl zájem.

„Zabývám se myšlenkou testů. Nejsem si ale jistý, zda by fanoušci chtěli přijít a sledovat, jak vozy testují. Je tu také otázka nákladů. MotoGP nám platí, aby zde mohla testovat, takže fanoušci měli vstup vždy zdarma. Nejsem si jistý, zda by to tak šlo i u F1.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
23. srpna | Ve věku 92 let zemřel Don Nichols, zakladatel týmu Shadow (v F1 mezi léty 1973 a 1980)
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Technika v Rakousku, Británii a Maďarsku

Technika v Rakousku, Británii a Maďa…

Spalování oleje, předehřívání hydraulického zavěšení kol, ale také novinky, které v posledních třech závodech před letní přestávkou představily jednotlivé týmy.

21.  8.  2017 | | 49 N/A
Räikkönen oficiálně prodloužil s Ferrari

Räikkönen oficiálně prodloužil s Fer…

Kimi Räikkönen oficiálně prodloužil smlouvu s Ferrari o jeden rok.

22.  8.  2017 | | 156 N/A
Wolff je překvapen vztahem Hamiltona s Bottasem

Wolff je překvapen vztahem Hamiltona…

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff podle svých slov nečekal, že spolu budou Lewis Hamilton a Valtteri Bottas spolupracovat tak dobře, jak spolupracují.

20.  8.  2017 | | 47 N/A
Honda změnila vyhodnocování vývoje motoru

Honda změnila vyhodnocování vývoje m…

Hasegawa nedávno řekl, že Honda bojuje s korelací mezi dynamometrem a tratí. Nyní odhalil, že Honda změnila přístup k vývoji.

22.  8.  2017 | | 44 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A