Šéf McLarenu vysvětlil, proč se jeho tým letos propadl

McLaren má stejně jako mnoho jeho soupeřů problémy s korelací dat ze simulací a tratě. To a některé další chyby vedly k poklesu výkonnosti.
Šéf McLarenu vysvětlil, proč se jeho tým letos propadl

Loňskou sezónu končil McLaren s jedním z nejrychlejších vozů startovního pole, i když jeho vývojová data říkala něco jiného. Špatná korelace ale tehdy byla příznivá, zatímco letos přinesla velké zklamání.

"Někdy máte v životě štěstí, dáte všechny elementy dohromady a sednou si. Někdy prostě ne," vysvětloval šéf týmu Martin Whitmarsh Autosportu. "Byly chvíle, kdy to sedělo a my jsme pořádně nevěděli proč."

"Na konci loňského roku měly některé úpravy lepší než očekávané výsledky. A byla tu další věc, která to způsobila, pořád se zabýváme korelací mezi aerodynamickým tunelem v plné velikosti a CFD (počítačové simulace), vždy je mezi nimi rozdíl, a my na tom pracujeme."

"Empirická a analytická analýza nejsou nikdy perfektní. Na konci loňského roku jsme na tratích měli lepší výsledky, než jsme mít měli. To je další věc, která tuto situaci zhoršila, skutečné auto bylo lepší než aerodynamický tunel (model)."

"Takže na začátku letošního roku jsme měli na trati určitě horší výsledky než v aerodynamickém tunelu, zatímco loňské auto je mělo lepší."

McLaren to vysvětloval už mnohokrát, když se v polovině loňské sezóny rozhodoval, jakým směrem se vydá s vozem 2013, rozhodl se pro novou koncepci, protože se bál, že ta loňská je už vyčerpaná.

"V zásadě se stalo špatně to, že jsme tu v rámci snahy o dominantní auto měli asi čtyři nebo pět konceptuálních změn, které se zdály, že dají dohromady konkurenceschopný komplet," prozradil Whitmarsh. "Když vyvíjíte auto, říkáte si věci jako: 'Možná bychom měli mít jinou geometrii zavěšení? Možná bychom měli mít jinou filozofii křídel? Možná bychom měli mít jiné bočnice?'"

"Tyto věci děláte samostatně a snažíte se při tom být pečliví. Zdá se, že jedna věc vám přinese něco, jiná věc něco dalšího. Pak je dáte všechny dohromady... Pokud každá z těchto věcí má hodnotu 0,1 sekundy, dohromady by vám to dalo 0,6 nebo 0,7 sekundy, ale obvykle vám to nedá ani 0,5 sekundy. V tomhle případě určitě nedalo."

To ale nebylo všechno. "Další věc je, že jak jsme se blížili sezóně, v každé oblasti roste tlak, aby byla výkonná. Takže v případě aerodynamiky jsme navyšovali přítlak, ale na úkor citlivosti na světlou výšku."

"Takže jsme skončili s určitými rozumnými celkovými čísly, ale jak jsme to dělali, tak ta čísla se v té době stala mnohem citlivější na světlou výšku. Vypadalo to dobře, ale v úvodních závodech jsme byli velmi, velmi citliví na světlou výšku, což mělo mnoho různých dopadů."

"Jedním z nich bylo, že abychom dosáhli těch výkonů (ze simulací), museli jsme mít auto moc tvrdé a posazené moc nízko. Auto se velmi nepohodlně řídilo."

Aby se něco podobného neopakovalo s vozem 2014, proběhly ve Wokingu změny.

"Myslím, že jsme trochu ztratili vazbu mezi aerodynamickým týmem z okruhů a vývojovým týmem aerodynamiky. Z důvodů osobních, evoluce a nedostatku píle se stala slabší, než by měla být. Myslím, že jsme uznali, že se to musí změnit," popisoval Whitmarsh.

"Každý týden hodnotíte aerodynamické možnosti a děláte rozhodnutí. A od aerodynamiků a inženýrů z 'reálného světa' nepřicházelo dost informací o tom, co je použitelný přítlak."

"Před začátkem sezóny lidé byli pod tlakem, aby dodali přítlak. Udělali to, ale ve skutečnosti dodávali aerodynamickou výkonnost, které šlo v reálném světě jen těžko dosáhnout."

"Chápu tlak, který to způsobil, ale stalo se. Také si myslím, že je třeba posílit kontroly aerodynamických podskupin, abychom zajistili, že celek jde správným směrem, a ne jen doufali, že si to všechno dohromady sedne."

Další článek: Di Resta je přesvědčený, že Force India ztratila i ve vývoji

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.