Sébastien Buemi diskvalifikován!

Jezdec Toro Rosso Sébastien Buemi byl diskvalifikován z kvalifikace na Velkou cenu Německa kvůli složení paliva ve svém autě.
Sébastien Buemi diskvalifikován!

Švýcarský jezdec se dnes kvalifikoval na šestnáctém místě, těsně před svým týmovým kolegou Alguersuarim. Po kvalifikaci ale palivo v jeho autě neprošlo kontrolou FIA, neboť prý nesplňovalo platná pravidla. 

Článek 19.8.3 technických regulí FIA pojednává o tom, jestli odebraný vzorek paliva svým složením odpovídá vzorku, který byl odebrán ještě před závodním víkendem. Článek doslova říká, že maximální možné hodnoty plynové chromatografie musí být srovnatelné s těmi, které byly naměřeny v palivu odebraném před začátkem víkendu. Pokud bude v jakékoli oblasti maximální hodnota vyšší než dvanáct procent nebo absolutní množství větší než 0,1 desetina procenta u látek, jejichž koncentrace je nižší než 0,8 desetin procenta, vzorek nebude považován za shodný. V případě, že se v odebraném vzorku paliva budou vyskytovat látky, které v původním vzorku vůbec nebyly, a jejich koncentrace bude vyšší než 0,1 desetina procenta, vzorek rovněž nebude uznán.

Toro Rosso se k vzniklé situaci vyjádřilo následovně: "Během prvního pátečního tréninku mělo Buemiho auto problém s tlakem paliva. Ten problém se ale na začátku druhého tréninku zhoršil, což bylo i důvodem, proč v něm nezajel ani jedno měřené kolo. Po druhém tréninku jsme na autě vyměnili celý palivový systém. Když byl po kvalifikaci odebrán vzorek paliva, nebyl srovnatelný s tím, který jsme FIA poskytli před začátkem závodního víkendu." Tým se domnívá, že určitá část nového palivového systému musela obsahovat nějakou látku, která znečistila palivo a způsobila tak rozdílné složení.

I přes dnešní diskvalifikaci bude moci Buemi startovat do zítřejšího závodu. Tým zatím neplánuje odvolat se, proto bude jezdec startovat z čtyřiadvacátého místa.

Další článek: Střed pole: V desítce Sutil a Petrov