Schumacher se nevyžíval v psychologických hrách, říká Nick Fry

Bývalý šéf Mercedesu ve formuli 1 Nick Fry zavzpomínal na časy, kdy pro „stříbrné šípy“ závodili Nico Rosberg a Michael Schumacher. Podle třiašedesátiletého Brita nebyl sedminásobný mistr světa Schumacher pilotem, který by se uchyloval k psychologickým válkám.
Schumacher se nevyžíval v psychologických hrách, říká Nick Fry

Michael Schumacher a Nico Rosberg byli týmovými kolegy u stáje Mercedes v letech 2010 až 2012. V této éře se Mercedes Rosbergovou zásluhou dočkal v sezóně 2012 prvního vítězství v moderní éře. Na okruhu v Šanghaji vyhrál 14. dubna Nico Rosberg nejprve kvalifikaci a posléze druhý den i samotný závod před piloty McLarenu Jensonem Buttonem a Lewisem Hamiltonem.

Po sezóně 2012 definitivně ukončil Rosbergův týmový kolega Schumacher kariéru a u Mercedesu jeho místo převzal Lewis Hamilton. Rosberg se v roce 2016 stal mistrem světa a po kariérním úspěchu zmínil, že mu inspirací byl jeho bývalý týmový kolega Schumacher. Zároveň si však syn Kekeho Rosberga postěžoval, že k Schumacherově taktice patřily i psychologické hry. Sedminásobný mistr světa „královny motorsportu“ se prý snažil dostat do hlavy i svému mladšímu týmovému kolegovi.

Kariéra Schumachera ve fotografiích. Legenda dnes slaví 51. narozeniny

Kariéra Schumachera ve fotografiích. Legenda dnes slaví 51. narozeniny

Rosberg dokonce pro Schumachera vymyslel přezdívku „mistr her s myslí“ a s veřejností se podělil o příhodu z jednoho ročníku monacké grand prix, která se měla odehrát před kvalifikací. Schumacher se prý těsně před startem kvalifikace, která je v Monaku tou nejdůležitější z celé sezóny, zamkl na týmové toaletě a svůj pobyt na ní úmyslně prodlužoval, aby Rosberga čekajícího za dveřmi dostal do stresu.

„Nakonec jsem zvládl vykonat, co jsem potřeboval, ale ta panika měla dopad na můj výsledek v kvalifikaci,“ říkal poté Rosberg, kterého cituje web f1i.com.

„Na poslední chvíli se dveře otevřely (od toalety) a vyšel z nich Michael, který ihned za rohem přidal do kroku, protože věděl, že to začátku kvalifikace zbývají tak dvě sekundy,“ zavzpomínal šampion sezóny 2016.

Latifi bude ve formuli 1 závodit pod číslem 6, které patřilo Rosbergovi

Latifi bude ve formuli 1 závodit pod číslem 6, které patřilo Rosbergovi

S pohledem Nica Rosberga ale příliš nesouhlasí Nick Fry, který tehdy oběma pilotům u Mercedesu šéfoval. Podle něj Schumacher nebyl takovým manipulátorem, jakým ho vykresloval Rosberg.

„Nemám tušení, jestli je to pravda. Byl bych ale překvapený, kdyby byla,“ řekl Fry ke zmíněné „záchodové“ historce v podcastu Flat Chat.

„Lidé rádi charakterizují Michaela jako Němce, který používal řadu triků. Já to takto ale nikdy neviděl.“

„Viděl jsem někoho, kdo uměl být velmi dobrým týmovým hráčem. Viděl jsem obě strany mince,“ vzpomíná Fry na spolupráci se Schumacherem.

„Ve formuli 1 jsem začínal, když jsem spolupracoval se Jacquesem Villeneuvem, který vždy rád kráčel do auta už s nasazenou helmou, a tak se s nikým nemusel příliš bavit. Příliš se nevyžíval ve vztahu s mechaniky, nezajímali ho. Michael byl ale jiný případ.“

„On byl perfekcionistou, který dokázal všechny ostatní donutit pracovat na maximum. Díky tomu byl tak neobyčejně úspěšný po dlouhou dobu. Nikdy jsem nezaznamenal nějaké psychologické hry, spíše naopak. Michael měl až otcovský přístup,“ řekl Fry o Schumacherovi.

Foto: Getty Images / Mark Thompson 

Další článek: Vyjednávání o komerčních smlouvách jsou ve finální fázi, tvrdí Carey

20:00 | Testů mladých jezdců po GP Abú Dhabí by se mohl zúčastnit také Carlos Sainz s Ferrari.
14:34 | Ještě jedna novinka od Alonsa. V Abú Dhabí provětrá renault, se kterým získal titul. Yas Marinou se rozezní V10!
13:05 | Renault potvrdil sestavu pro test mladých jezdců. Nastoupí do něj junior Renaultu Kuan-jü Čou a Fernando Alonso.
11:47 | FIA upravila bariéry. Mezi třetí a čtvrtou zatáčkou budou vpravo dvě řady pneumatik, v deváté zatáčce vpravo bude bariéra z pneumatik prodloužena a obrubník mezi 8. a 9. zatáčkou odstraněn.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10