Schumacher naučil F1 profesionalitě, i proto má teď problémy

Michael Schumacher si za současné problémy může částečně sám. Svou vlastní dokonalostí.
Schumacher naučil F1 profesionalitě, i proto má teď problémy

Jeho manažer Willi Weber a bývalý pilot formule 1 Gerhard Berger se shodují, že Schumacherův problém po loňském návratu k závodění je tuhá konkurence. Té šel přitom kdysi sám příkladem.

Sedminásobný mistr světa podle Webera s Bergerem nastavil ve formuli 1 laťku profesionality na mimořádnou úroveň. Co bylo dříve jeho předností a výhodou, dnes dělají i všichni ostatní, protože je to standard. Konkurence přitvrdila právě díky Schumacherovým metodám.

„Tvrdě trénoval, byl mimořádně ctižádostivý. Jako první přicházel na okruh a jako poslední z něj odcházel. Nikdy nebyl spokojený sám se sebou, vždycky chtěl jít až na hranice svých možností. Vyplatilo se mu to a zanechalo to stopy i na ostatních jezdcích a týmech. Dneska se mu to vrací. Je tu spousta pilotů, kteří pracují stejným způsobem a v podstatě jsou stejně dobří jako on,“ vysvětluje Willi Weber v rozhovoru pro Auto, motor und sport.

Schumacher se vrátil do formule 1 vloni po třech letech v důchodu. Sezona 2010 nevyšla podle představ ani jemu, ani Mercedesu. Tým pokulhával ve vývoji a skončil až jako čtvrtý nejlepší. Schumacher byl v pořadí jezdců devátý.

Podle Gerharda Bergera bude cesta zpět na vrchol pro Schumachera mimořádně obtížná. „Je to sebevražedná mise. Jezdec, který stejně trénuje, stejně pracuje, má stejnou motokárovou minulost už od dětství, ale je o 20 let mladší, musí být nutně lepší. Schumacherovy šance se omezují na to, držet se co nejblíže a pak případně využít svých zkušeností,“ říká Berger.

Zároveň nevěří, že by na německou legendu v jejích 42 letech nijak nedoléhal věk. „Člověk už tak dobře nevidí, reflexy jsou jiné, váš postoj je jiný. Sundáváte nohu z plynu v situacích, o kterých jste dřív vůbec nepřemýšlel, a promýšlíte věci dopředu. Kdysi když jsem na hotelu v Monze poslouchal, jak do střechy buší déšť, měl jsem z toho radost. ‚To je moje šance,‘ říkal jsem si. Na konci mojí kariéry už jsem kvůli tomu bušení nemohl pořádně spát a poslední, po čem jsem toužil, byl déšť na Monze,“ popisuje.

Diskuze (226) Další článek: Junior Stoneman přerušil kariéru kvůli zhoubnému onemocnění
19:59 | Verstappen má pro závod 5 sad čerstvých hyperměkkých pneumatik. Tolik jich ale asi potřebovat nebude. odkaz
17:24 | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
13:41 | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz
25. května | Antonio Fuoco ze stáje Charouz Racing System skončil v závodě F2 na 8. místě, což znamená pole position pro zítřejš… odkaz
25. května | Dnes v Monaku závodí závodí junioři a Porsche. Z jednoho Porsche uniklo na vjezdu do boxů opravdu hodně velké množství oleje.

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod 15.10