Schumacher měl v Monze dostat penalizaci, říká jeden ze stewardů

Bývalý pilot F1 Derek Daly, jenž během GP Itálie působil jako steward, se domnívá, že měl Michael Schumacher být potrestán za způsob, jakým se bránil Lewisi Hamiltonovi.
Schumacher měl v Monze dostat penalizaci, říká jeden ze stewardů

Šéf týmu Mercedes Ross Brawn v Monze řekl, že vedení závodu chtělo po Schumacherovi, jen aby nechával při souboji s Hamiltonem svému soupeři více místa. Podle Dereka Dalyho to bylo málo.

"V 20. kole požádal ředitel závodu Charlie Whiting stewardy, aby se podívali na incident mezi Massou a Trullim v druhé šikaně," popisoval Daly. "Když jsme se dívali na zpomalený záznam tohoto incidentu, utekl mi incident, který se v tu chvíli odehrál mezi Schumacherem a Hamiltonem."

"Poté, co jsem se na něj podíval znovu doma, si myslím, že měl Schumacher dostat trest průjezdu boxovou uličkou. Byl opakovaně napomenut a není žádoucí, aby se takový styl jízdy učily budoucí generace jezdců. Jako stewardi jsme v tomhle Charlieho asi nechali ve štychu."

Ve skutečnosti se ale Daly mýlí, protože není úkolem stewardů, aby monitorovali incidenty na trati. To má na starost ředitelství závodu v čele s Charliem Whitingem, Herbiem Blashem a Colinem Haywoodem. Ředitelství závodu má tým lidí, který dění na trati sleduje a incidenty hlásí řediteli závodu Charliemu Whitingovi.

Charlie Whiting pak posuzuje, které incidenty jsou tak závažné, že je mají řešit stewardi, a předává jim je, psali jsme například zde. Pokud tedy Whiting komunikoval s Mercedesem a žádal jen více prostoru pro Hamiltona, dospěl k závěru, že se Schumacher proti pravidlům neprovinil a neudělal nic, co by měli posoudit stewardi a rozhodnout o případném trestu. Jinými slovy stewardi jsou soudci, ne žalobci.

Diskuze (127) Další článek: K současné spolehlivosti motorů významně přispěl vývoj paliv a maziv