Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Francouzští lékaři z fakultní nemocnice v Grenoblu poskytli v 11 hodin pondělního dopoledne aktuální informace o zdravotním stavu Michaela Schumachera. AKTUALIZOVÁNO
Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Doktoři začali tiskovou konferenci rekapitulací faktů o Schumacherově nehodě na lyžích a dodali, že k nárazu došlo s velkou silou na pravé straně hlavy. Kdyby neměl helmu, podle lékařů by zcela jistě nepřežil.

Nyní zůstává v kritickém stavu. Včera podstoupil jednu operaci, druhá v noci nebyla a lékaři ji zatím ani neplánují. Během té první mu odstranili hematomy, konstatovali pohmožděniny, poranění mozku, otok a bohužel i pokračující krvácení.

Schumacher je proto udržován v umělém spánku a hypotermii (34 až 35 stupňů Celsia), aby byly minimalizovány podněty, které by mohly situaci zhoršit, a aby měl mozek co nejvíce prostředků na regeneraci. Při tom je klíčové zajistit, aby nestoupal nitrolebeční tlak. Lékaři se mu věnují bez přestávky a dělají všechny kroky, které je možné za takové situace dělat.

Na tiskové konferenci padlo také několik otázek a požadavků, aby se doktoři vyjádřili k možnému vývoji Schumacherova zdravotního stavu, ale pokaždé to striktně odmítli s tím, že je pouze možné říct, že je jeho stav kritický. Další zprávy lékaři poskytnou, "až to uznají za vhodné".

Jedna z otázek se týkala také prvního transportu do nemocnice v Moutiers, ze které byl pak Schumacher převezen do Grenoblu a operován. Doktoři řekli, že bylo vše podle předpisů a jednalo se o zdržení jen několik minut, které nemělo žádný zásadní vliv na současný stav.

Profesor Gérard Saillant vystoupil na konferenci také, ale řekl, že je v nemocnici jako Schumacherův přítel a do péče se nijak nesnaží zasahovat, tudíž ani nemá žádné "technické" informace.

Aktualizace
Lékaři řekli, že pro Schumachera budou klíčové nejbližší dny. "Sledujeme vývoj. Příštích 24 nebo 48 hodin bude rozhodujících," uvedl neurochirurg Stephan Chabardès.

Jeho kolega Denis Safran dodal: "Tak krátce po nehodě není možné určit šanci na přežití. Vývoj může být rychlý špatným směrem, nebo může být relativně pomalý v příštích dnech, týdnech nebo dokonce měsících. Příští dny budou rozhodující."

Další článek: McLaren přestal vyvíjet letošní auto už v létě, přesto se zlepšil

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00