Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Francouzští lékaři z fakultní nemocnice v Grenoblu poskytli v 11 hodin pondělního dopoledne aktuální informace o zdravotním stavu Michaela Schumachera. AKTUALIZOVÁNO
Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Doktoři začali tiskovou konferenci rekapitulací faktů o Schumacherově nehodě na lyžích a dodali, že k nárazu došlo s velkou silou na pravé straně hlavy. Kdyby neměl helmu, podle lékařů by zcela jistě nepřežil.

Nyní zůstává v kritickém stavu. Včera podstoupil jednu operaci, druhá v noci nebyla a lékaři ji zatím ani neplánují. Během té první mu odstranili hematomy, konstatovali pohmožděniny, poranění mozku, otok a bohužel i pokračující krvácení.

Schumacher je proto udržován v umělém spánku a hypotermii (34 až 35 stupňů Celsia), aby byly minimalizovány podněty, které by mohly situaci zhoršit, a aby měl mozek co nejvíce prostředků na regeneraci. Při tom je klíčové zajistit, aby nestoupal nitrolebeční tlak. Lékaři se mu věnují bez přestávky a dělají všechny kroky, které je možné za takové situace dělat.

Na tiskové konferenci padlo také několik otázek a požadavků, aby se doktoři vyjádřili k možnému vývoji Schumacherova zdravotního stavu, ale pokaždé to striktně odmítli s tím, že je pouze možné říct, že je jeho stav kritický. Další zprávy lékaři poskytnou, "až to uznají za vhodné".

Jedna z otázek se týkala také prvního transportu do nemocnice v Moutiers, ze které byl pak Schumacher převezen do Grenoblu a operován. Doktoři řekli, že bylo vše podle předpisů a jednalo se o zdržení jen několik minut, které nemělo žádný zásadní vliv na současný stav.

Profesor Gérard Saillant vystoupil na konferenci také, ale řekl, že je v nemocnici jako Schumacherův přítel a do péče se nijak nesnaží zasahovat, tudíž ani nemá žádné "technické" informace.

Aktualizace
Lékaři řekli, že pro Schumachera budou klíčové nejbližší dny. "Sledujeme vývoj. Příštích 24 nebo 48 hodin bude rozhodujících," uvedl neurochirurg Stephan Chabardès.

Jeho kolega Denis Safran dodal: "Tak krátce po nehodě není možné určit šanci na přežití. Vývoj může být rychlý špatným směrem, nebo může být relativně pomalý v příštích dnech, týdnech nebo dokonce měsících. Příští dny budou rozhodující."

Další článek: McLaren přestal vyvíjet letošní auto už v létě, přesto se zlepšil

20:34 | BBC: Hamiltona by měl nahradit Russell. Je to preferovaná volba. Tým spekulace nekomentuje.
15:58 | Stoffel Vandoorne dostal dnes v 7 ráno zprávu, že je Hamilton pozitivní a bude to za hodinu oznámeno. Míří do Bahrajnu, ale zatím neví, zda pojede. Vandoorne měl letět do Bahrajnu po testech formule E ve Valencii tak jako tak...
12:31 | Steiner také uvedl, že by se Romain Grosjean rád zúčastnil Grand Prix Abú Dhabí.
12:28 | Romain Grosjean zůstane další noc v nemocnici kvůli léčbě popálenin rukou.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10