Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Francouzští lékaři z fakultní nemocnice v Grenoblu poskytli v 11 hodin pondělního dopoledne aktuální informace o zdravotním stavu Michaela Schumachera. AKTUALIZOVÁNO
Schumacher je i nadále v kritickém stavu

Doktoři začali tiskovou konferenci rekapitulací faktů o Schumacherově nehodě na lyžích a dodali, že k nárazu došlo s velkou silou na pravé straně hlavy. Kdyby neměl helmu, podle lékařů by zcela jistě nepřežil.

Nyní zůstává v kritickém stavu. Včera podstoupil jednu operaci, druhá v noci nebyla a lékaři ji zatím ani neplánují. Během té první mu odstranili hematomy, konstatovali pohmožděniny, poranění mozku, otok a bohužel i pokračující krvácení.

Schumacher je proto udržován v umělém spánku a hypotermii (34 až 35 stupňů Celsia), aby byly minimalizovány podněty, které by mohly situaci zhoršit, a aby měl mozek co nejvíce prostředků na regeneraci. Při tom je klíčové zajistit, aby nestoupal nitrolebeční tlak. Lékaři se mu věnují bez přestávky a dělají všechny kroky, které je možné za takové situace dělat.

Na tiskové konferenci padlo také několik otázek a požadavků, aby se doktoři vyjádřili k možnému vývoji Schumacherova zdravotního stavu, ale pokaždé to striktně odmítli s tím, že je pouze možné říct, že je jeho stav kritický. Další zprávy lékaři poskytnou, "až to uznají za vhodné".

Jedna z otázek se týkala také prvního transportu do nemocnice v Moutiers, ze které byl pak Schumacher převezen do Grenoblu a operován. Doktoři řekli, že bylo vše podle předpisů a jednalo se o zdržení jen několik minut, které nemělo žádný zásadní vliv na současný stav.

Profesor Gérard Saillant vystoupil na konferenci také, ale řekl, že je v nemocnici jako Schumacherův přítel a do péče se nijak nesnaží zasahovat, tudíž ani nemá žádné "technické" informace.

Aktualizace
Lékaři řekli, že pro Schumachera budou klíčové nejbližší dny. "Sledujeme vývoj. Příštích 24 nebo 48 hodin bude rozhodujících," uvedl neurochirurg Stephan Chabardès.

Jeho kolega Denis Safran dodal: "Tak krátce po nehodě není možné určit šanci na přežití. Vývoj může být rychlý špatným směrem, nebo může být relativně pomalý v příštích dnech, týdnech nebo dokonce měsících. Příští dny budou rozhodující."

Další článek: McLaren přestal vyvíjet letošní auto už v létě, přesto se zlepšil

2. března | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
2. března | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...
2. března | Romain Grosjean si nasadil kameru na svou helmu a ukáže vám okruh Laguna Seca z vozu IndyCar. odkaz
2. března | Pro iOs už je aplikace k dispozici. Pro Android bude brzy. Jmenuje se Williams Racing AR Launch 2021.