Schumacher: Je dobré připomenout, že jsem pořád tady

Michael Schumacher zajel v kvalifikaci na svou oblíbenou Velkou cenu Monaka nejrychlejší čas. Díky penalizaci z předchozího závodu se posune na šestou příčku. Nico Rosberg postoupí ze třetího místa na druhé.
Schumacher: Je dobré připomenout, že jsem pořád tady

Michael Schumacher sice v kvalifikaci na Velkou cenu Monaka zajel nejrychlejší čas, ale ani tentokrát se oficiálně nedočkal pole position. Díky penalizaci pěti míst na startovním roštu za kolizi s Brunem Sennou ve Velké ceně Španělska odstartuje do závodu až ze šesté příčky. Úspěch Mercedesu podtrhl Nico Rosberg, který se ze třetí pozice přesune na druhou.

"Jsem více než vzrušený, že jsem tady v Monaku zajel pole. Pro nás pro všechny je to velmi prestižní trať. Po tom, čím jsem v posledních dvou a půl letech prošel, je to neuvěřitelné. A to mi zůstane v mysli," uvedl Schumacher na tiskové konferenci. "Řekl jsem vám, že můžu zajet pole, odstartovat šestý a vyhrát. To je můj cíl. Minulost není důležitá."

Jakmile třiačtyřicetiletý Němec viděl na displeji svůj čas, tušil úspěch. "Ale když jste na trati jedním z prvních, nikdy nevíte, co se stane za vámi. Podíval jsem se na monitory a viděl u sebe první pozici. Pak jsem začal věřit a potvrdili mi to i v radiu. Bylo to krásné," radoval se.¨

Podle Schumachera v Monaku záleží na schopnostech jezdce více než jinde. "Je tu úžasná atmosféra a pro nás je fantastické zajet takové kolo. Když je kvalifikace takhle těsná, nikdy si nemůžete být jisti," připomněl sedminásobný mistr světa vyrovnanost současného závodního pole. "Není vždy možné, aby se vše takhle sešlo. Tady a teď jsme to dokázali a doufejme, že jsme se naučili dělat to častěji. Je dobré připomenout, že jsem pořád tady."

Schumacher letos v kvalifikaci několikrát podal dobrý výkon, ale v závodech se mu úspěchy vyhýbaly a získal jen dva body. "Nechám na jiných, co dnešní výsledek znamená nebo neznamená. Jsem pochopitelně nadšený a velmi šťastný. Potvrzuje, co cítím již delší dobu. Občas musíte dát vše dohromady ve správný moment," vysvětlil.

Němec, který v minulosti v Monaku třikrát startoval z pole position a pětkrát vyhrál, poděkoval i svému týmu, zejména nejbližším spolupracovníkům. "Jsem Mercedesu a týmu vděčný za důvěru a podporu. Jsem rád, že jim to mohu vrátit a zítra jim to chci vrátit ještě víc," slíbil. "Víme, že předjíždění je tu obtížné, ale s DRS a KERS ho také můžete zkusit. A můžete si být jisti, že to zkusím."

Spokojený byl i Rosberg. "Od vítězství v Číně jsme měli dva těžké závody, ale udělali jsme hodně tvrdé práce a dnes jsme byli jako tým nahoře, což je skvělé vidět. Děkuji všem, kteří nás dostali zpátky," radoval se mladý Němec, který označil průběh kvalifikace za hladký. "Dokázal jsem pro závod ušetřit dvě sady super měkkých pneumatik. Bylo to dnes odpoledne velmi těsné, což je pro formuli jedna fantastické."

Vítěz Velké ceny Číny pogratuloval svému zkušenějšímu týmovému kolegovi. "Odvedl fantastickou práci. Samozřejmě je mi líto, že má penalizaci, ale znamená to, že já budu v Monaku v první řadě. Je to závod, kde může být předjíždění velmi těžké, takže je to skvělé místo pro start," pochvaloval si.

Šéf týmu Ross Brawn měl radost z rychlosti obou svých pilotů. "Mít oba jezdce mezi prvními třemi znamená, že tým odvedl znamenitou práci a evoluce vozu na trati dobře fungovala. Teď nás čeká ještě jeden krok. Loni jsme tu měli na začátku závodu velké problémy s pneumatikami. Tomu se zítra musíme vyhnout," připomněl.

Viceprezident Mercedesu pro motorsport Norbert Haug dodal, že důvěra v Schumachera nebyla nikdy zpochybněna, což se týmu již několikrát vyplatilo.

Další článek: Webber: Je to Michaelův den