Saúdský promotér mluvil s jezdci o lidských právech v zemi. Hamilton mezi nimi nebyl

Formule 1 míří do Saúdské Arábie a musí se postavit k otázce lidských práv.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Saúdský promotér mluvil s jezdci o lidských právech v zemi. Hamilton mezi nimi nebyl | Foto: Getty Images / Lars Baron

Na začátku prosince čeká F1 první závod v Džiddě. Saúdská Arábie podepsala smlouvu na deset let. V posledních hodinách se spekuluje, že by se v Saúdské Arábii mohly jet dva závody, finále sezóny nebo další závod hned na začátku příští sezóny.

Ať už to bude jakkoliv, diskusím o jednom z témat se nevyhneme. F1 míří do další destinace, ve které to není s lidskými právy „ideální“. Podpis se Saúdskou Arábií, která už hostila závody formule E nebo Dakar, kritizovala řada organizací včetně Amnesty International.

Ozval se také Lewis Hamilton, který mluvil o „obrovském problému“. 

Promotér Velké ceny Saúdské Arábie a předseda Saúdské automobilové a motocyklové federace princ Chálid Bin Sultán Ál Faisal potvrdil, že se v Silverstonu setkal s některými jezdci. 

„Setkal jsem se v Silverstonu s několika jezdci,“ řekl princ Chálid, kterého cituje Autosport.

„Nebudu uvádět jejich jména, ale Lewis Hamilton mezi nimi nebyl. Řešil jsem jejich obavy a otevřeně jsem s nimi mluvil. Řekl jsem: ‚poslouchejte, nebudu vám nic říkat, přijeďte do Saúdské Arábie a uvidíte to, a pokud sem chcete přijet před závodem, můžete přijet a posuďte sami.‘“

„Mohu o své zemi říct cokoliv, ale je lepší, když se tam přijedou podívat sami, setkají se s místními lidmi a pak si udělají svůj názor. Určitě mají přátele z týmů, které přijely na formuli E nebo na Dakar. Mohou se jich zeptat a oni jim řeknou svůj názor. Mohou přijet a mít šanci si naši zemi svobodně prohlédnout a pak mohou říct svůj názor na naši zemi, protože jsme přesvědčeni o tom, kam jsme pokročili a kam směřujeme. Nemáme žádné problémy s diskusí.“

Další článek: Leclerc si nemyslí, že by Ferrari v Maďarsku bojovalo o vítězství

Témata článku:

Aktuality

4. února | EisKing přinesl rozhovor s Romanem Staňkem... 
3. února | Ve třech amerických závodech pojede Red Bull se zbarveními, které navrhnou fanoušci.... to je asi jediná důležitá informace, která za 30 minut prezentace Red Bullu zazněla. 
3. února | Ferrari dnes poprvé nastartovalo motor v letošním voze. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února