Saúdská Arábie chce mít okruh pro F1 v roce 2023

V Saúdské Arábii skončil Dakar. V poušti asi 30 kilometrů od Rijádu má vyrůst zábavní komplex, jehož součástí bude také okruh formule 1.
Saúdská Arábie chce mít okruh pro F1 v roce 2023

V Saúdské Arábii dnes v den konce Dakaru představili okruh Qiddiya, který navrhl bývalý jezdec a šéf GPDA Alex Wurz. Prezentace se zúčastnili také Damon Hill, David Coulthard, Nico Hülkenberg, Romain Grosjean nebo bývalý jezdec MotoGP Loris Capirossi.

Okruh má být dostavěný v roce 2023 a bude součástí komplexu o rozloze 330 km2, ve kterém mají být také obchody, hotely, zábavní park a další infrastruktura.

Dohoda s F1 sice ještě není podepsána, ale BBC se odvolává na dobře informované zdroje, podle kterých je to už hotová věc. 

Ředitel investiční společnosti, která za komplexem stojí,Mike Reininger potvrdil pro média, že okruh bude moci hostit vše od regionálních šampionátů po WEC, MotoGP a F1. Na okruhu má být také stadion, ze kterého má divák vidět až 6 km okruhu – celkově má být okruh ještě delší než Spa. 

V posledních dnech se objevily spekulace, podle kterých by se v Saúdské Arábii mohlo jet už v příštím roce a to na narychlo připraveném městském okruhu. Podle zdrojů BBC je to ale velmi nepravděpodobné.

Saúdská Arábie má podle odhadů přinést F1 až 50 milionů dolarů. Na druhou stranu se pochopitelně objeví diskuse o lidských právech. Není to tak dávno, co v zemi nemohly ženy ani řídit auto, o přítomnosti na stadionu ani nemluvě. Země se ale snaží v poslední době svůj obraz na mezinárodní scéně vylepšit.

Formule 1 navíc s porušováním lidských práv nikdy neměla velký problém. Argumentuje tím, že je apolitická. Závody se tak jezdí v zemích, ve kterých to s lidskými právy není zrovna jednoduché – v Číně, Bahrajnu, Ázerbájdžánu, Rusku a letos také poprvé ve Vietnamu.

Další článek: Šiřte lásku, vyzval Hamilton fanoušky. Letos chce být strojem

21:46 | Roman Staněk zdraví české fanoušky po prvním pódiu ve formuli 3! Video: Tomáš Enge odkaz
18:00 | Podle Mercedesu bylo Hamiltonovo kontroverzní výjezdové kolo rychlejší než to předchozí.
17:56 | Velká nehoda ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa, která připomenula události ne až tak dávné. Dva jezdci jsou v nemocnici, ale mimo ohrožení života. odkaz
14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00