Sauber představil C33

Tým z Hinwilu dnes jako šestý v pořadí odhalil monopost, s nímž budou Esteban Gutiérrez a Adrian Sutil závodit v nadcházející sezoně. AKTUALIZOVÁNO
Sauber představil C33

Švýcaři naplánovali online prezentaci svého nového vozu na 16:00, první snímky C33 se ovšem na internetu objevily již o několik minut dříve. 

S novým vozem a pozměněným jezdeckým složením bude chtít Sauber pokračovat v trendu, který započal v druhé polovině loňské sezony, tedy v postupném přibližování se top týmům. Šéfka stáje Monisha Kaltenbornová si však nyní netroufá odhadnout, zda se Švýcarům podaří tento cíl splnit. Na takového předpovědi je podle ní příliš brzy.

“Máme za sebou velmi náročný rok. První polovina ročníku 2013 pro nás byla obzvláště náročná, v té druhé jsme ale významně pokročili vpřed. Během té doby jsme se naučili spoustu nového a v této sezoně toho využijeme,“ podotýká Kaltenbornová.

“Vzhledem k radikálním změnám v technických pravidlech je jednoduše nemožné v této fázi dělat nějaké predikce. První dojmy ohledně toho, jak si jednotlivé týmy stojí proti sobě, budeme mít, až skončí zimní testy. Však také až pak oznámíme své cíle pro sezonu 2014. Jedna věc je samozřejmě jistá: spolehlivost bude základem, zejména na začátku sezony.“   

Její slova potvrzuje i hlavní designér Sauber Eric Gandelin. “Radikální změny v technických regulích pro rok 2014 znamenají, že je ještě obtížnější než obvykle dělat nějaké předpovědi ohledně nové sezony. Víme, jaký balík jsme tu poskládali dohromady, ale je obtížné předvídat, v jaké formě jsou naši rivalové. První příležitost udělat si obrázek o tom, kde se jednotlivé týmy nacházejí ve srovnání s ostatními, se naskytne během testů. Cesta, kterou jsme se při vývoji Sauberu C33-Ferrari vydali, nám umožňuje maximální flexibilitu, takže budeme moci rychle reagovat. Je také zřejmé, že spolehlivost bude zejména v prvních několika závodech důležitým faktorem. Takže tohle je oblast, které jsme dali velmi vysoké priority.“

Do Jerezu však Sauber přiveze pouze jakýsi základní model nového monopostu, který poslouží k tomu, aby si tým ověřil funkčnost jednotlivých systémů. Specifikace, s níž přijede na druhé předsezonní testy do Bahrajnu, bude podstatně odlišná. “To nám na jednu dává čas co nejvíce vyvíjet tyto důležité části a na druhé straně nám to umožňuje jezdit s vozem během prvních testů a prověřit všechny systémy, o kterých si myslíme, že jsou klíčové vzhledem ke všem těch technickým změnám,“ dodává.

Šéfka Sauberu se pak krátce vyjádřila také k oběma svým jezdcům, tedy k Adrianu Sutilovi a Estebanu Gutiérrezovi. “Adrian je někdo, koho jsme již nějaký čas pozorovali a s kým jsme byli v kontaktu již od září. Proto jsem obzvláště potěšena, že se nám ho podařilo dostat na palubu. Opakovaně ukazuje, jak je rychlý, a také nepostrádá zkušenosti, jelikož se chystá nakročit do své sedmé sezony. Ve světle rozsáhlých technických změn je to výhoda, kterou nelze podceňovat,“ říká na Sutilovu adresu Kaltenbornová.

“Co se týče Estebana Gutiérreze, již dlouhou dobu jej považujeme za talentovaného závodního jezdce. Známe ho extrémně dobře, jelikož jeho vztahy s naším týmem mají své kořeny několik let nazpět. Loni měl obtížný start, ale zvládl se stabilně zlepšovat a také se v týmu dobře zabydlel. Jsme přesvědčeni, že dokáže tyto své zkušenosti přetavit v dobré výsledky,“ doplňuje.

Přestože není Adrian Sutil v královně motorsportu žádným nováčkem, čeká jej v sezoně 2014 jedna velká premiéra, neboť poprvé ve své kariéře mění zaměstnavatele. “Po šesti dobrých letech ve stejném týmu pro mě nastal ten správný čas porozhlédnout se po nové výzvě. Jsem odhodlaný mít se Sauberem úspěšnou budoucnost a udělám maximum pro to, abych se o to zapříčinil. Tým v minulých letech opakovaně ukázal svůj potenciál, nikoliv jen ve druhé polovině loňské sezony. Co se týče infrastruktury, Sauber F1 Team se může vyrovnat komukoliv. Už se té výzvy nemůžu dočkat!“

Esteban Gutiérrez má za sebou debutovou sezonu ve formuli 1, v níž si na své konto připsal celkem šest bodů. A zatímco v první polovině ročníku zůstaly jeho výkony poměrně za očekáváním, v té druhé dosáhl jistého pokroku, na který bych chtěl letos navázat. “V loňské sezoně jsem měl strmou křivku učení, ale díky společné práci s týmem jsem byl schopný dosahovat stabilního progresu. Toto je můj čtvrtý rok se švýcarským týmem a druhý jakožto závodní jezdec. V loňském roce jsem se přiučil spoustě nových věcí a cítím se být připravený na další krok. Sezona 2014 bude obrovskou výzvou po technické stránce, a tak je ještě důležitější, abyste dobře znali lidi, se kterými pracujete. Udělám vše pro to, abych se ještě více zlepšil a podpořil tým vším, co mám,“ slíbil.            

Fotogalerie

Sauber C33

 

 

 

 

 

 

Další článek: Teprve až čas ukáže, jaké to bude, říká Räikkönen o vztahu s Alonsem