Sauber doplatil na zastavený vývoj difuzoru, hodnotí Kobajaši

Kamuj Kobajaši potvrdil, že Sauberu letos nejvíce uškodil foukaný difuzor, jehož vývoj se tým rozhodl zastavit při změnách pravidel.
Sauber doplatil na zastavený vývoj difuzoru, hodnotí Kobajaši

FIA se v první polovině letošní sezóny snažila zakázat foukání difuzorů výfukovými plyny, když vozy nezrychlují, a tak se Sauber rozhodl tuto technologii dál nevyvíjet. Jenomže po protestech některých týmů se zákaz odložil na příští rok.

"Měli jsme velmi slibné zimní testy a dobrý začátek sezóny," vzpomínal Kobajaši. "Na začátku jsme měli důvody ke spokojenosti s našimi výkony. Později, řekl bych od britské Grand Prix, což byl devátý závod z devatenácti, jsme se začali trápit kvůli rozhodnutím o pravidlech a našem vlastním vývoji."

"Už jsme dál nepokračovali s vývojem foukání difuzoru mimo akceleraci. Místo toho jsme tvrdě pracovali na jiném směru vývoje, ale nedokázali jsme kompenzovat nevýhody, které plynuly z toho, že jsme nepoužívali stejné technologie jako ostatní týmy."

Sauber tak rychle podlehl Force Indii a v posledních závodech musel urputně bránit sedmou pozici v šampionátu před Toro Rosso. Nakonec byl úspěšný.

Zatímco za vrcholy sezóny z hlediska výkonu považuje Kobajaši závody v Monaku a Kanadě, za špatnou označil celou druhou polovinu roku. "Bylo to těžké, když jsme věděli, že máme problémy s celkovou výkonností kvůli směru, který jsme zvolili ve vývoji. Především nebylo snadné se vyrovnat s naší slabostí v kvalifikacích," dodal.

Vzhledem k tomu, že v příští sezóně bude foukání difuzorů zakázané, má Sauber slušnou naději, že si výkonnostně relativně polepší.

Další článek: McLaren je první tým s neutrální karbonovou stopou