Sauber C33 je moc těžký, přiznávají Sutil a Gutiérrez

Fergl  |  27. 03. 2014 18:19

Tak dejte do auta trochu helia. Nebo je to zakázaný?

Považuji za trochu zvláštní, že jezdec se 75ti kilogramy je v F1 jedním z nejtěžších. Pokud to takto půjde dál, tak se z pilotů Formule jedna brzy stane jakási odnož dostihových jezdců, neboli žokejů, a spíše, než opravdový, a tvrdí chlapy to budou podvyživené trosky.
FIA by měla učinit razantní kroky, aby se tak nikdy nestalo.

Adam_kart  |  28. 03. 2014 00:11

Mně to zvláštní nepřijde ani trochu, stačí vědět, kolik ti lidi průměrně měří. Pak je taky dobré mít povědomí o BMI - pro výšku 180 cm je ideální váha cca 63-80 kg. A kolik z nich vůbec těch 180 cm nebo víc má... Většina sportů vyžaduje určité specifické somatotypy a monoposty prostě vyžadují (preferují) menší a lehčí postavy, což se selektuje už od motokár. Nic divného. Naopak jsou formule a automobilový sport obecně ještě hodně benevolentní co do rozmanitosti postav. Zkuste být dobří v basketbalu, když měříte řekněme pod 180 cm... Závěrem - konkrétně pro Sutila by při jeho 183 cm neměl být problém zhubnout aspoň 3 kila na 72, to mi nikdo nevymluví.

Ta je sice částečně pravda, ale..

Za této situace, a této povinné minimální hmotnosti vozu jsou určití vyšší/těžší závodníci diskriminováni, a bezdůvodně se jim snižuje tržní cena. (Nikdo nevysolí pořádný balík za velkého, a těžkého pilota, když je to za současných pravidel tak velkou nevýhodou pro závodní konkurenceschopnost).

FIA by podle mě měla navýšit povinnou minimální hmotnost, alespoň o deset kilogramů. Tak by byly podmínky pro všechny víceméně rovné. Stáje za které by závodili menší/lehčí jezdci by si mohli více pohrát z rozložením váhy, a onu "přirozenou výhodu lehčího jezdce" by si tedy uchovali. (Ale už ne v tak drastickém poměru, jako nyní). A zároveň by nebyli diskriminováni ti jezdci, kteří od boha dostali větší výšku/váhu.

Účel této vize vidím především v tom, aby vyšší závodníci nemuseli nezdravě hubnout na úkor vlastní fyzičky, kterou bezesporu jezdci F1 potřebují.

Alespoň takový je můj osobní názor na tuto problematiku okolo váhy jezdců.

jirijost  |  27. 03. 2014 14:13

75 kilo a on má nadváhu, no kde to jsme. Kde je ta doba kdy jezdili i jezdci s pořádným pivním pupkem a nikomu to nevadilo....

Uluru  |  27. 03. 2014 14:09

Jestli to tak půjde dál, tak piloti budou mít povinnou i obřízku, aby byli lehčí.

-ERACER-  |  27. 03. 2014 11:59

Jo hoši tak před závodem projímadlo a hned nějaký kilíčko pošetříte