Sargeant a Pérez volají po úpravách systému trestných bodů | Foto: Gettty Images

Foto: Gettty Images

Sargeant a Pérez volají po úpravách systému trestných bodů

Logan Sergeant z Williamsu a Sergio Pérez z Red Bullu zkritizovali současnou podobu systému trestných bodů.

Již deset let v F1 existuje tvz. systém trestných bodů, které jezdci získávají poté, co poruší nějaký předpis.

Princip systému trestných bodů v F1 spočívá v tom, že pokud jezdec nasbírá během 12 měsíců 12 a více trestných bodů, automaticky dostává stopku na jeden závod. K tomu sice zatím nedošlo, ale může se to brzy změnit, vzhledem k tomu, že Kevin Magnussen má na svém kontě ji deset bodů a k nejbližšímu smazání některých z nich dojde až na začátku sezony 2025.

Podle některých jezdců však systém trestů v F1 nefunguje tak, jak by měl. Takový názor má i pilot Williamsu Logan Sargeant, který byl v nedávné GP Číny potrestán za předjíždění během safety caru.

„Myslím, že moje potrestání v Číně bylo velmi frustrující. Penalizace je jedna věc, ale dostat za to i trestné body, to už je tak trochu vtip. Pokud se podíváte na ostatní věci z toho víkendu,“ popsal americký závodník, kterého cituje Autosport.

„Řekl bych, že se během toho víkendu staly i horší věci, ale za ně dostali jezdci pouze napomenutí,“ podotkl floridský rodák.

„Stalo se mi například, že někteří přede mnou zpomalili v kvalifikaci a málem z toho byla bouračka. Přesto se nic nestalo...Když ale pak přejedu (safety car, pozn. red.) čáru ve stejný okamžik, jako někdo, koho ani nevidíte, a obdržíte dva body, tak mi to nepřijde ideální,“ dodal Sargeant.

S tím, že by systém trestných bodů měl doznat úprav, souhlasí i Sergio Pérez.

„Myslím, že někdy platíte už tím, že dostanete penalizaci...A vzhledem k tomu, že máme nyní více závodů (což znamená více možností, k zisku trestných bodů, pozn. red.), tak by se to mělo přehodnotit. Navíc, pokud se podíváte na různé incidenty, tak zjistíte, že jsou některé trestné body už přes čáru,“ uvedl Mexičan.

Doporučujeme

Články odjinud