Šanci na lepší umístění sebraly jezdcům Red Bullu neplánované pitstopy

Oba piloti rakouské stáje museli v průběhu závodu zajet k mechanikům pro výměnu předního přítlačného křídla a ztratili tak drahocenný čas.
Šanci na lepší umístění sebraly jezdcům Red Bullu neplánované pitstopy

Sebastian Vettel si vzhledem ke své startovní pozici v cíli závodu o jednu příčku polepšil. Jeho red bull dnes ale na boj o vítězství rychlostně nestačil a Němec se musel spokojit až se šestým místem.

"Byl to obtížný závod a velmi těžký den v práci," popisuje dvojnásobný šampión průběh nedělního odpoledne v Barceloně. "Nejsem úplně spokojený, mohli jsme skončit možná o jednu pozici výše. Jak se závod blížil konci, byli jsme rozhodně silnější. Byla to zábava, ale když je to takto nahoru a dolů, nahoru a dolů, je to těžké."

Kromě udělené penalizace v podobě průjezdu boxovou uličkou za nedodržení maximální povolené rychlosti v úseku, kde vlály žluté vlajky, udělala Vettelovi čáru přes rozpočet také neplánovaná zastávka v boxech. Během ní musel vyměnit své přední přítlačné křídlo. Německý pilot zprvu nevěděl, co se ve skutečnosti stalo. Později se ukázalo, že si jej lehce poškodil.

"Abych byl upřímný, tak nevím (v čem byl problém), když jsme museli vyměnit nos vozu. Nebyl jsem si jist, zda jsem měl nějaké poškození nebo tam něco uvízlo - možná nějaký kousek gumy nebo něco. Zkusil jsem odjet další kolo, ale nebyl to dobrý nápad, takže jsme se rozhodli zajet do boxů, abychom se ujistili," podotýká.

"To nás stálo nějaký čas, ale bylo to správné, neboť mi bylo řečeno, že levá strana předního křídla byla poškozená. Nevím proč. Do nikoho ani do ničeho jsem nenarazil," diví se Vettel.   

Ten navzdory šestému místu zůstává na vedoucí pozici v Poháru jezdců a má shodný počet bodů jako Fernando Alonso.

Stejné potíže postihly i týmového kolegu Marka Webbera. Ani on nevěděl, kde k poškození na předním křídle přišel. Australan byl po závodě přesvědčen, že nebýt tohoto problému jistě by dokončil mezi prvními deseti: "Očividně jsem tím ztratil čas, nejen v tom kole, ale také ve dvou nebo třech předcházejících, kdy to celé začalo."

Po výměně křídla v osmnáctém kole se Webber vrátil zpět na trať, uvízl však v hustém provozu a byl odsouzen k bojům o nebodované příčky. "S výkonností to byla záhada. Zasekl jsem se za force indií, viděli jste, že mclareny toho také moc nesvedly," připomíná Australan, jenž nakonec projel cílen jako jedenáctý.  

Další článek: GP Španělska 2012 - neděle