Šampioni! Kubica a tým WRT ovládli Le Mans Series | Foto: European Le Mans Series

Foto: European Le Mans Series

Šampioni! Kubica a tým WRT ovládli Le Mans Series

Do konce sezony sice zbývá ještě jeden závod, o šampionech Evropské Le Mans Series pro rok 2022 už však bylo rozhodnuto. Stali se jimi Robert Kubica, Louis Delétraz a Jie I-fej z belgické stáje WRT.

Pátý závod roku hostilo belgické Spa a tým Vincenta Vosse cítil šanci na předčasné zajištění mistrovského titulu právě na domácí trati. Vossově stáji WRT hrálo vše do karet už od startu čtyřhodinového klání.

Těsně po zhasnutí červených světel vrazil Turek Salih Yoluc se svým Astonem do Romana Rusinova za volantem prototypu Aurus 01 Gibson #26 stáje G-Drive Racing. Pro ruský tým, který je druhý v šampionátu, to znamenalo brzké odstoupení bez možnosti zisku bodů.

V pohromu se start závodu proměnil také pro prototyp Oreca 07 Gibson #22 týmu Zaka Browna United Autosports, který byl druhý v průběžném pořadí seriálu. Phil Hanson po kolizi ztratil kontakt s čelem závodu a spolu se svými parťáky Jonathanem Aberdeinem a Tomem Gamblem dojel až osmý.

Z chaosu po startu vytěžil Robert Kubica s Orecou 07 #41. Polský pilot se probojoval na druhé místo za vítěze kvalifikace Charlese Milesiho z týmu Cool Racing. Švýcarská stáj startuje v podkategorii LMP 2 Pro-Am, kvůli čemuž během stintu stříbrného pilota šanci na absolutní vítězství ztratila.

Do čela se naopak posunul tým WRT, Kubica předal řízení čínskému parťákovi I-fejovi. O závěr závodu se postaral Švýcar Deletraz, kterému v závěru pomohla i krátká neutralizace způsobená nehodou prototypu LMP 3 v Eau Rouge. Švýcarský závodník ušetřil dost paliva pro bezpečný finiš na prvním místě bez nutnosti dodatečného pit stopu.

Posádka Kubica, I-fej, Deletraz tak ve Spa získala třetí vítězství z pěti odjetých závodů, v celkovém pořadí mají jezdci WRT na svém kontě už 100 bodů a 24. října v Portimau tak nemohou být předstiženi. Druhý tým G-Drive Racing má po nedojetí v Belgii 64 bodů a k dispozici už jich je pouze 25 za triumf v poslední portugalské čtyřhodinovce.

„Děkuji vám za podporu, tohle je výjimečný okamžik. Při debutu týmu v Evropské Le Mans Series jsme získali mistrovský titul a už od začátku jsme vyhrávali, začalo to už v Barceloně. Teď nás čeká už jen jediný závod. Po tom, co se stalo v Le Mans (Kubicova posádka přišla o vítězství v LMP 2 v posledním kolem; pozn. red.) bylo důležité, aby se na nás zase usmálo štěstí. Tentokrát bylo na naší straně. Uvidíme se v Portugalsku,“ řekl rodnou řečí Kubica v rozhovoru pro oficiální stream European Le Mans Series směrem ke stovkám polských fanoušků, kteří dorazili do Belgie podpořit svého hrdinu.

Pro šestatřicetiletého bývalého polského pilota F1 je to první mistrovský titul od roku 2013, kdy se stal šampionem WRC-2. Jeho parťák Louis Deletraz, který je synem expilota „královny motorsportu“ Jeana-Denise Deletraze, získal titul šampiona poprvé od sezony 2015, kdy ovládl seriál Formula Renault 2.0.

Zajímavostí je, že třetí člen posádky Číňan Jie I-Fej se stal historicky prvním pilotem, který v jediné sezoně vyhrál šampionát v Asijské i Evropské Le Mans Series.

Ve třídě LMP 3 v Belgii vyhráli Laurents Hörr a Mathieu de Barbuat s prototypem Duqueine M30 – D08 – Nissan #4 lucemburské stáje DKR Engineering, v LMGTE triumfovali Francois Perrodo, Emmanuel Collard a Alessio Rovera s vozem Ferrari 488 GTE Evo #88 stáje AF Corse.

Kompletní výsledky závodu 4 hours of Spa ZDE!

Poslední závod sezony v Portimau je naplánován na 24. října.

Doporučujeme

Články odjinud