Penalizovaný Bird přišel o triumf v Hongkongu, dodatečným vítězem je Mortara!

Asijský Hongkong byl dnes ráno svědkem jubilejního 50. závodu šampionátu formule E a podobně jako v minulém závodě v Mexiku se o vítězi opět rozhodlo až v závěrečném kole. Z triumfu v cíli se po dojetí radoval Sam Bird, následná penalizace však přisoudila vítězství Edoardu Mortarovi.
Penalizovaný Bird přišel o triumf v Hongkongu, dodatečným vítězem je Mortara!

První pole position pro Stoffela Vandoorna

Dnešní program odstartovala v Hongkongu kvalifikace, kterou provázel hustý déšť. Na mokré trati byly ovšem velmi rychlé oba monoposty týmu HWA. Jak Gary Paffet, tak i Stoffel Vandoorne se dostal až do závěrečné části kvalifikace, kde si to piloti „předskokana“ Mercedesu ve formuli E rozdali o pole position.

Spolu s jezdci HWA do superpolu postoupili také Oliver Rowland (Nissan), Edoardo Mortara (Venturi), Andre Lotterer (Techeetah) a Lucas di Grassi (Audi).

Z výše zmíněné šestice pilotů své rychlé kolo nejlépe zvládl Belgičan Stoffel Vandoorne, který porazil o tři desetiny sekundy druhého Rowlanda, díky čemuž si zajistil první pole position ve formuli E v kariéře a zároveň první tři body do tabulky jezdců v této sezóně.

Průběh závodu

Z pole position neodstartoval nejlépe Stoffel Vandoorne, a proto belgický pilot ihned po zhasnutí červených světel o své vedení přišel. Do čela se rychle vyhoupl Oliver Rowland s Nissanem, který ze svého druhého startovního slotu vyrazil do závodu na 45 minut a jedno kolo jako střela.

Rowland se tedy usadil na první místo a za ním jedoucí Vandoorne se musel okamžitě začít bránit útokům ze strany Andreho Lotterera, jehož zlatočerný monopost Techeetah byl v ulicích Hongkongu na rychle osychající trati velmi rychlý.

Již v průběhu první kola odstavil svůj Jaguar Nelson Piquet junior. Brazilec kvůli technické závadě zastavil v únikové na vnější straně jedné ze začátek a záhy přišel o možnost bojovat o mistrovské body.

K prvnímu vážnějšímu incidentu došlo v momentě, kdy Felipe Nasr kvůli závadě na zavěšení skončil v bariéře na výjezdu ze zatáčky, zablokoval svým monopostem Dragon trať a nadělal tak mnoho startostí Pascalu Wehrleinovi.

Německý pilot Mahindry narazil do nešťastně stojícího Nasrova vozu a do zablokovaného Wehrleina následně vrazil i jeho týmový kolega Jerome d’Ambrosio. Obě Mahindry tak po startu z poslední řady záhy odstoupily ze závodu. Pro indickou stáj závod hodný zapomnění.

Kvůli zablokované trati a nutnosti odklízení poškozených vozů byl závod zastaven červenými vlajkami. Po restartu udržel vedení Oliver Rowland, britský pilot Nissanu ovšem nekroužil na prvním místě dlouho.

Rowlandův Nissan na výjezdu z první zatáčky okruhu téměř zastavil a propadl se až na chvost startovního pole. Díky problémům britského pilota se do vedení dostal jeho krajan Sam Bird s fialovým vozem Virgin.

Bird ovšem v dalším průběhu závodu udělal chybu a byl příliš dlouhý v pravotočivé druhé zatáčce, do které piloti v Hongkongu prudce brzdí na konci nejdelší rovinky okruhu. Díky chybě jezdce týmu Virgin se do čela závodu dostal Andre Lotterer.

Vedoucí dvojice si následně konzistentně budovala náskok na zbytek startovního pole, který se vyšplhal až k devíti sekundám. Závod byl ještě dvakrát neutralizován safety carem, a to když musely být odklízeny vozy Olivera Rowlanda a smolaře Stoffela Vandoorna, Lotterer s Birdem však pokaždé dokázali znovu uskočit svým pronásledovatelům.

Po posledním restartu závodu zbývaly do cíle tři kola a Sam Bird byl na druhém místě s téměř nulovým odstupem na vedoucího Lotterera, který bojoval o své první vítězství ve formuli E v kariéře.

Britský pilot dlouho marně hledal skulinu k předjetí svého německého soupeře. Nakonec se Birdovi skutečně podařilo dostat se před Lotterera, a to v úplně posledním kole závodu. Neobešlo se to ovšem bez kontaktu, Sam Bird poškodil Techeetah Andreho Lotterera, který musel po několika kolech ve vedení ze závodu nakonec odstoupit.

Do cíle tedy dojel na prvním místě Sam Bird, jeho útok na Němce je však předmětem vyšetřování sportovních komisařů. Konečné výsledky se tak možná ještě budou měnit.

Druhé místo získal Edoardo Mortara před třetím Lucasem di Grassim, kterému spadly stupně vítězů do klína díky odstoupení Lotterera.

Díky triumfu v Hongkongu se Sam Bird posunul do čela průběžného hodnocení šampionátu. Brit vede před následujícím závodem v Číně o 18 bodů před druhým d’Ambrosiem.

AKTUALIZACE: Penalizovaný Bird přišel o vítězství

Obavy týmu Virgin se nakonec po skončení závodu naplnily - Sam Bird byl za kontakt s Lottererem penalizován a propadl se až na šesté místo výsledkové listiny.

Podle rozhodnutí sportovních komisařů britský jezdec svým manévrem přímo způsobil defekt pravé zadní pneumatiky u vozu Andreho Lotterera, čímž způsobil Němcovo odstoupení ze závodu.

Dodatečným vítězem dnešního závodu se tak stal Edoardo Mortara z týmu Venturi, na druhé místo poskočil Lucas di Grassi a trofej za třetí příčku získá Birdův týmový kolega z Virginu Robin Frijns.

Výsledky závodu však stále nejsou konečné, tým Virgin totiž podal proti penalizaci odvolání a o celé věci se bude rozhodovat před odvolácí arbitráží.

Výsledky (před Birdovou penalizací)

P Jezdec Tým Čas/ ztráta Kol
Sam Bird Virgin 59:34.425 36
Edoardo Mortara Venturi 1.694 36
Lucas di Grassi Audi 2.682 36
Robin Frijns Virgin 3.230 36
Daniel Abt Audi 3.679 36
Felipe Massa Venturi 4.952 36
Mitch Evans Jaguar 5.711 36
Gary Paffett HWA 6.062 36
Oliver Turvey NIO 7.318 36
10  A.F.da Costa BMW 8.186 36
11  José María López Dragon 8.912 36
12  Tom Dillmann NIO 9.519 36
13  Jean-Éric Vergne Techeetah 13.298 36
14  André Lotterer Techeetah 25.964 36
Oliver Rowland Nissan   29
S.Vandoorne HWA   20
Sébastien Buemi Nissan   19
Alexander Sims BMW   16
Felipe Nasr Dragon   1
Pascal Wehrlein Mahindra   1
J.d'Ambrosio Mahindra   1
Nelson Piquet Jr. Jaguar   0

Foto: Formula E

Diskuze (20) Další článek: Brawn: Leclerc může Vettela rozhodit, ale porážet ho nebude
10:56 | 91. narozeniny dnes slaví Bernie Ecclestone.
10:26 | Ve věku 94 let zemřel včera Milton Guirado Theodoro da Silva, otec Ayrtona Senny. Da Silva je jedno z nejběžnějších příjmení v Brazílii. Ayrton si ho proto změnil na výrazně méně běžné Senna po své matce.
26. října | Jack Aitken pojede ve voze Williamsu v prvním tréninku v Abú Dhabí.
25. října | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".