Sainzovi se nelíbí virtuální safety car

Dnes jsou to dva roky od tragické nehody Julese Bianchiho v Japonsku. Hlavním opatřením, které na nehodu Bianchiho reagovalo, bylo zavedení tzv. virtuálního safety caru.
Sainzovi se nelíbí virtuální safety car

Virtuální safety car (VSC) znamená, že jezdec musí dodržovat určitou rychlost nebo spíše čas dle informací na volantu.

Výhodou je především časová náročnost celého bezpečnostního opatření. K času, který je potřeba na vyřešení situace, připočtěte pár sekund. U klasického safety caru trvá celá věc mnohem déle a to už jen kvůli tomu, že safety car později pouští jezdce o kolo zpět. Během klasického safety caru se ale jezdci sjedou dohromady.

Bernd Mayländer oslavil 300. Grand Prix

Bernd Mayländer oslavil 300. Grand Prix

V Malajsii byl virtuální safety car vyhlášen hned třikrát. Carlos Sainz po závodě přiznal, že se mu toto řešení nelíbí.

„Podle mého názoru je trochu zbytečný,“ cituje Sainze Autosport. „Nelíbí se mi to. Není to něco, co bych si užíval. Pokud jste ve středu pole, dáváte vždy přednost safety caru, normálnímu safety car, kdy se pole sjede dohromady.“

„Funguje tak, jak by měl. Lidé si samozřejmě hodně hrají se zahřátím svých pneumatik, s vytvoření mezery před zastávkami v boxech. Můžete si vytvořit výhodu nebo naopak udělat nevýhodnou situaci ostatním, takže se mi to libí. Nemyslím, že je to (VSC) něco, co prospívá F1. Ale je to jen můj názor.“

Sainz připouští, že VSC se líbí někomu, kdo jede první, protože nepřijde o svůj náskok. Pro jezdce ve středu pole ale už tak dobrý není.

Foto: Getty Images / Peter Fox

Diskuze (15) Další článek: Japonsko? Jen další závod, říká Boullier
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00