Sainz: Sezona 2018 je přípravou pro boj o titul za dva roky

Renault počítá s variantou, že úmyslně nasadí více motorů, než v současnosti dovolují pravidla. Sainz s plánem souhlasí, pokud to týmu pomůže s technickým vývojem.
Sainz: Sezona 2018 je přípravou pro boj o titul za dva roky

Cyril Abiteboul, vedoucí postava týmu Renault, se minulý měsíc nechal slyšet, že jeho stáj vážně uvažuje o překročení limitu počtu motorů v sezoně. Současná pravidla určují, že každý jezdec může v průběhu sezony nasadit nejvýše tři motory. Pokud jich použije víc, čekají ho penalizace.

Renault s tímto scénářem počítá. Předpokládá, že by mohl nést jistá pozitiva – vůz by mohl jet s větším výkonem a použití nového motoru by bylo dobrou příležitostí pro nasazení vylepšení.

„Pro mě je to z hlediska celého ročníku malicherná záležitost. Existuje pravidlo, že můžete použít pouze tři motory na sezonu. Pokud jste tým, kterého příliš nezajímá rok 2018, ale rád by za dva roky bojoval o titul, je jasné, že potřebujete zaznamenat progres.

A pokud chcete progresu dosáhnout, potřebujete motory pořádně otestovat přímo na trati. Připomíná nám to, že jsme tým, který sezonu 2018 bere jako vývojovou. V takovém roce potřebujete zkoušet nové věci a začít je testovat.

Není to samozřejmě ideální, ale nebojujeme o titul, takže pokud budeme v jednom závodě startovat poslední, nic závratného to na věcích nezmění,“ řekl Carlos Sainz mladší Autosportu.

Pravidlo tří motorů na jeden rok je nevýhodné v případě, že se výrobce motorů snaží stáhnout manko na své soupeře. To je právě případ Renaultu a jeden z důvodů, proč se francouzská automobilka rozhodla podstoupit tento riskantní krok.

Diskuze (14) Další článek: Webber nevěří, že Ferrari odejde z F1
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
22. října | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00