Safety cary budou letos zelené a červené. Dodají je Aston Martin a Mercedes

Letošní safety cary a medical cary budou mít novou podobu. Nejde jen o barvu ale také o značku.

Skončí letos dominance Mercedesu? Na odpověď si musíme počkat. O konci jedné dominance ale nemůže být pochyb. A je dokonce mnohem delší. Mercedes dodával safety car pro formuli 1 od roku 1996. Letos ale v některých závodech uvidíme safety car Astonu Martin a to samozřejmě v tradičních zelených barvách, do kterých se oblékl i tým britské značky.

Video: Aston Martin AMR21 poprvé na trati

Video: Aston Martin AMR21 poprvé na trati

Safety carem bude speciálně upravený a vybavený Aston Vantage. Výkon se zvýšil o 24 koní na 528 koní. Pod kapotou má vůz osmiválec o objemu 4 litrů s dvojitým přeplňováním. Z nuly na stovku zrychlí na 3,5 sekundy.

Vůz také disponuje větším přítlakem – při 200 km/h to dělá 155 kg, což je o 60 kg více než u klasického modelu Vantage.

Uvnitř kabiny jsou dvě obrazovky pro sledování přímého přenosu i pozic všech vozů na trati. 

„Fanoušci formule 1 po celém světě jsou nadšení při pohledu na návrat Astonu Martin na trať,“ řekl řidič safety caru Bernd Mayländer. „U mě je to stejné. Je to krásné a zdatné auto, které pro Aston Martin znamená novou vzrušující éru.“

Podle prohlášení můžeme očekávat, že Mayländer usedne i za volant Astonu. Stejná bude i posádka Medical Caru –  za volantem bude Alan van der Merwe a lékařem zůstává Ian Roberts.

Moje práce ve F1: Řidič safety caru

Moje práce ve F1: Řidič safety caru

Aston Martin samozřejmě dodá vůz i pro ně. Konkrétně půjde o DBX – první SUV Astonu Martin. Je poháněn čtyřlitrovým motorem V8 se dvěma turbodmychadly. DBX poskytuje 542 koní a z nuly na stovku zrychlí za 4,3 s.

Také v medical caru budou k dispozici dvě obrazovky. Kromě sledování dění na trati má posádka k dispozici také biometrická data z rukavic všech jezdců. V případě nehody tak má Roberts základní data o zdravotním stavu jezdce už pár sekund před příjezdem k místu nehody. 

Nikdy jsem takový požár neviděl, říká po Grosjeanově nehodě řidič medical caru

Nikdy jsem takový požár neviděl, říká po Grosjeanově nehodě řidič medical caru

V medical caru je také nutné vybavení – lékařská brašna, defibrilátor i věci, u kterých se vloni ukázalo, že rozhodně nejsou nadbytečné – hasicí přístroje a souprava na popáleniny.

Oba vozy prošly nedávno důkladným testováním v Silverstonu. Mimo jiné se zkoušela jízda ve vysoké rychlosti a také agresivnější jizdní styl.

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Červený Mercedes

Kromě Astonu Martin zůstává také Mercedes. Obě značky jsou možná více partnery než přímými konkurenty. Mercedes nedávno navýšil svůj podíl v Astonu Martin na 20 % a současně mu umožní přístup k celé řadě technologií.

Safety carem bude Mercedes AMG GT R s výkonem 585 koní. Medical Carem pak Mercedes AMG C 63 S Combi. 

Mercedes vloni v GP Toskánska v Mugellu přebarvil oba vozy na červeno. Důvodem byla oslava 1000. závodů Ferrari ve formuli 1. Manažéry to možná inspirovalo, a tak červenou barvu nasadí i letos. Důvod je ale jiný – spolupráce se sponzorem, kterým je americká technologická společnost CrowdStrike. Ta se věnuje kybernetické bezpečnosti v oblasti cloudů. 

Fotografie červeného safety caru a medical caru naleznete v galerii také.

Další článek: Dopad nových pravidel na vozy s nízkým sklonem: Aston mluví o sekundě, Hamilton o úmyslu

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen