Safety cary budou letos zelené a červené. Dodají je Aston Martin a Mercedes

Letošní safety cary a medical cary budou mít novou podobu. Nejde jen o barvu ale také o značku.

Skončí letos dominance Mercedesu? Na odpověď si musíme počkat. O konci jedné dominance ale nemůže být pochyb. A je dokonce mnohem delší. Mercedes dodával safety car pro formuli 1 od roku 1996. Letos ale v některých závodech uvidíme safety car Astonu Martin a to samozřejmě v tradičních zelených barvách, do kterých se oblékl i tým britské značky.

Video: Aston Martin AMR21 poprvé na trati

Video: Aston Martin AMR21 poprvé na trati

Safety carem bude speciálně upravený a vybavený Aston Vantage. Výkon se zvýšil o 24 koní na 528 koní. Pod kapotou má vůz osmiválec o objemu 4 litrů s dvojitým přeplňováním. Z nuly na stovku zrychlí na 3,5 sekundy.

Vůz také disponuje větším přítlakem – při 200 km/h to dělá 155 kg, což je o 60 kg více než u klasického modelu Vantage.

Uvnitř kabiny jsou dvě obrazovky pro sledování přímého přenosu i pozic všech vozů na trati. 

„Fanoušci formule 1 po celém světě jsou nadšení při pohledu na návrat Astonu Martin na trať,“ řekl řidič safety caru Bernd Mayländer. „U mě je to stejné. Je to krásné a zdatné auto, které pro Aston Martin znamená novou vzrušující éru.“

Podle prohlášení můžeme očekávat, že Mayländer usedne i za volant Astonu. Stejná bude i posádka Medical Caru –  za volantem bude Alan van der Merwe a lékařem zůstává Ian Roberts.

Moje práce ve F1: Řidič safety caru

Moje práce ve F1: Řidič safety caru

Aston Martin samozřejmě dodá vůz i pro ně. Konkrétně půjde o DBX – první SUV Astonu Martin. Je poháněn čtyřlitrovým motorem V8 se dvěma turbodmychadly. DBX poskytuje 542 koní a z nuly na stovku zrychlí za 4,3 s.

Také v medical caru budou k dispozici dvě obrazovky. Kromě sledování dění na trati má posádka k dispozici také biometrická data z rukavic všech jezdců. V případě nehody tak má Roberts základní data o zdravotním stavu jezdce už pár sekund před příjezdem k místu nehody. 

Nikdy jsem takový požár neviděl, říká po Grosjeanově nehodě řidič medical caru

Nikdy jsem takový požár neviděl, říká po Grosjeanově nehodě řidič medical caru

V medical caru je také nutné vybavení – lékařská brašna, defibrilátor i věci, u kterých se vloni ukázalo, že rozhodně nejsou nadbytečné – hasicí přístroje a souprava na popáleniny.

Oba vozy prošly nedávno důkladným testováním v Silverstonu. Mimo jiné se zkoušela jízda ve vysoké rychlosti a také agresivnější jizdní styl.

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Červený Mercedes

Kromě Astonu Martin zůstává také Mercedes. Obě značky jsou možná více partnery než přímými konkurenty. Mercedes nedávno navýšil svůj podíl v Astonu Martin na 20 % a současně mu umožní přístup k celé řadě technologií.

Safety carem bude Mercedes AMG GT R s výkonem 585 koní. Medical Carem pak Mercedes AMG C 63 S Combi. 

Mercedes vloni v GP Toskánska v Mugellu přebarvil oba vozy na červeno. Důvodem byla oslava 1000. závodů Ferrari ve formuli 1. Manažéry to možná inspirovalo, a tak červenou barvu nasadí i letos. Důvod je ale jiný – spolupráce se sponzorem, kterým je americká technologická společnost CrowdStrike. Ta se věnuje kybernetické bezpečnosti v oblasti cloudů. 

Fotografie červeného safety caru a medical caru naleznete v galerii také.

Váš názor Další článek: Dopad nových pravidel na vozy s nízkým sklonem: Aston mluví o sekundě, Hamilton o úmyslu
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
22:47 | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.
5. prosince | Závod F2 skončil po pár metrech nehodou na startovním roštu. Na trati je sanitka.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00