S mým odchodem by formule 1 ztratila závody, varuje Ecclestone

Bernie Ecclestone stále nemíní odejít z čela formule 1, a to i když je tlak z korupční kauzy čím dál větší. Naznačil svoji nepostradatelnost.
S mým odchodem by formule 1 ztratila závody, varuje Ecclestone

Ecclestona dostihla aféra z let 2005 a 2006, při které podle mnichovského soudu uplatil Gerharda Gribkowskyho, aby banka BayernLB prodala pod cenou svůj podíl ve formuli 1 společnosti CVC.

Jelikož soud považuje tato fakta za prokázaná, ozývají se ti, kdo se cítí poškozeni, náhradu škody žádá po Ecclestonovi BayernLB a v minulých dnech přibyla žaloba společnosti Bluewaters, která chce odškodné 650 miliónů dolarů, přičemž žaluje i CVC.

Ecclestonova situace se pomalu stává neudržitelná, protože mu navíc hrozí trestní stíhání v Německu. Jelikož soud uznal Gribkowskyho vinným z přijetí úplatku od Ecclestona, mělo by být jen otázkou času, než bude Ecclestone formálně obviněn z uplácení.

Ecclestone tíživost své situace evidentně cítí, protože v rozhovoru pro The Independent pohrozil, že by v případě jeho odchodu utrpěla celá formule 1. Tvrdí, že by s ním odešli klíčoví lidé a nejen to.

"Jednoho dne tu nebudu a největší problém je, že mám opravdu, opravdu dobré vztahy s promotéry závodů. Pár z nich mi řeklo: ´Jestli tu nebudeš ty, nebudeme tu ani my,´" varoval šéf formule 1.

"V tom je nebezpečí. Věří mi a nechtějí mě zklamat. To je asi závažný problém. Přemýšlím o odchodu do důchodu, ale neodejdu. Co bych dělal?"

Ecclestone tak hraje na citlivou finanční notu. Každý okruh platí za závod desítky miliónů dolarů a spolu s příjmy z prodeje televizních práv se jedná o klíčové zdroje formule 1. Nižší počet závodů by tedy znamenal nižší příjmy majitelů formule 1 a týmů.

Diskuze (111) Další článek: Kobajaši pořádá veřejnou sbírku na záchranu kariéry