S Hamiltonem jsme se vsadili, kdo rychleji projede Eau Rouge, vzpomíná Kovalainen

Heikki Kovalainen zavzpomínal na dobu, kdy byl ve formuli 1 u McLarenu jeho týmovým kolegou Lewis Hamilton. V roce 2009 spolu uzavřeli sázku, kdo z nich projede v prvním kole v tréninku rychleji zatáčku Eau Rouge na trati v belgickém Spa-Francorchamps. Vyhrál Hamilton, což podle Kovalainena ukázalo jeho talent.
S Hamiltonem jsme se vsadili, kdo rychleji projede Eau Rouge, vzpomíná Kovalainen

Kovalainen a Hamilton byli u McLarenu týmovými kolegy v sezónách 2008 a 2009. Dnes již bývalý pilot F1 vzpomíná, jak už tehdy měl problém držet krok s Hamiltonem, který si byl velmi jistý svými schopnostmi.

„Byli jsme ve Spa, bylo krátce před začátkem prvního tréninku a myslím, že Lewis ke mně přišel a řekl mi: ‚Chtěl by ses vsadit, kdo hned v zahřívacím kole po výjezdu z boxů projede rychleji zatáčku Eau Rouge?‘,“ vzpomíná Kovalainen v podcastu F1 Beyond the Grid.

Krásný, ale i krutý: Na okruhu ve Spa zemřelo už 11 jezdců

Krásný, ale i krutý: Na okruhu ve Spa zemřelo už 11 jezdců

„V té době nebylo snadné v pátek ráno hned po výjezdu z boxů projet tu zatáčku naplno. Ale řekl jsem ‚Jo, jo, jdeme do toho.‘ Pak vyrazil a v prvním kole ji projel na plný plyn. Já lehce ubral a tu sázku jsem prohrál. Ale on byl takový… věděl jsem, že to nikdy nevyhraji, má neuvěřitelného bojovného ducha.“

Kovalainen měl přitom pocit, že Hamilton byl jen o trochu rychlejší. Snaha neustále stíhat rychlejšího Hamiltona se nakonec negativně projevila. „Neustále byl jen o malý kousek rychlejší a já se v každé jízdě musel dotahovat. Bylo to už od zimních testů. Musel jsem se vytáhnout, abych mu stačil nebo byl před ním. A když to děláte rok a půl, vysaje to z vás energii.

Byl jsem až moc věrný, říká o Caterhamu Kovalainen

Byl jsem až moc věrný, říká o Caterhamu Kovalainen

„Měl bych přiznat, že ve druhé polovině sezóny 2009 jsem u McLarenu jel pod své možnosti. Než abych se soustředil na svůj vlastní závod, moje výsledky a snažil se přiblížit Lewisovi, jsem to začínal přehánět. Byl jsem frustrovaný a ztráta se zvětšovala a já dělal chyby.

„Myslím, že důvod, proč k tomu ve druhé polovině sezóny 2009 došlo, byl, že jsem se musel neustále natahovat. A když se takto natahujete příliš dlouho, skončíte v určitém momentu ve zdi. Myslím, že byl stále o trochu rychlejší. Nemám žádný problém to připustit. Je jedním z nejlepších jezdců, pokud ne vůbec nejlepší. Jsem rád, že jsem proti němu jezdil. V té době to ale také škodilo mojí kariéře. Měl jsem formu, ale nebyl jsem schopen ji s Lewisem jako mým týmovým kolegou udržet,“ říká Kovalainen.

Kovalainen z formule 1 odešel v roce 2013 a od roku 2015 závodí v japonském šampionátu sportovních vozů Super GT, kde v roce 2016 s lexusem získal titul.

Fotogalerie: Grand Prix Belgie ve Spa od 60. let pod dnešek

Fotogalerie: Grand Prix Belgie ve Spa od 60. let pod dnešek

Foto: Getty Images / Vladimír Rys

Další článek: Jak rozhovor v letadle vedl k návratu Räikkönena do Sauberu

19:42 | Junior Ferrari Robert Shwartzman vyhrál závod formule 2.
13:09 | Jeden z dalších aspektů. Není to jen o trati a vozech. V současné době jsou podmínky takové, že v případě nehody nemůže vzlétnout vrtulník. A ten je s ohledem na vzdálenost Štýrského Hradce klíčový.
12:57 | Problém pro GP Maďarska: každý z rizikové země (z pohledu F1 hlavně Velká Británie) se může zdržovat jen na okruhu a v hotelu. Pokud bude "chycen" jinde, dostane 15 tisíc euro pokuty. Může to odradit zejména novináře nebo lidi z doprovodných sérií.
11:16 | Na Red Bull Ringu prší. Pokud by dnes kvalifikace nebyla možná, existují tři scénáře: 1) Kvalifikace by se jela v neděli dopoledne (pravděpodobné, má být hezky), 2) Vzaly by se výsledky třetího tréninku (pokud bude), 3) vzaly by se výsledky druhého tréninku.

GP Štýrska 2020

Pátek 10. července 2020
1. trénink Pérez (1:04.867)
2. trénink Verstappen (1:03.660)
Sobota 11. července 2020
3. trénink Zrušeno (déšť)
Kvalifikace Hamilton (1:19.273, déšť)
Neděle 12. července 2020
Závod 15.10