S Buttonem není co řešit, penalizaci si zasloužil, říká Ferrari

Ferrari odmítlo polemizovat o trestu, který dostal Jenson Button za nelegální předjetí Felipeho Massy v Austrálii. Došlo k jasnému porušení pravidel.
S Buttonem není co řešit, penalizaci si zasloužil, říká Ferrari

Button si po závodě stěžoval, že ho Massa vytlačil mimo trať a vyslovil podezření, že Ferrari schválně zavolalo Brazilce do boxů, aby McLaren neměl čas situaci konzultovat se stewardy a pozici vrátit.

Podle šéfa Ferrari Stefana Domenicaliho ale nebylo nad čím přemýšlet, a trest je proto zasloužený. "Abych byl úpřímný, tak podle mě byla ta situace jednoznačná," řekl. "Nám se to stalo (loni) v Silverstonu. Poté, co jsem viděl, jak si Jenson zkrátil šikanu, musím říct, že přístup stewardů byl korektní."

"Nová pravidla jsou v tomhle přísnější. Teď to není jen v Mezinárodním sportovním kodexu, je to i ve Sportovních regulích, že musíte respektovat čáry vymezující trať. Samozřejmě by k tomu přistoupili jinak, kdyby Jenson nechal Felipeho předjet."

FIA před letošní sezónou skutečně upřesnila pravidla a jasně vymezila přípustné chování na trati. V článku 20 Sportovních pravidel nově stojí: "Jezdci musí neustále využívat trať. Aby nebylo žádných pochyb, tak bílé čáry vymezující trať jsou její součástí, ale obrubníky ne. Jezdec opustí trať ve chvíli, kdy žádná část vozu nebude v kontaktu s tratí. Pokud vůz z jakéhokoliv důvodu opustí trať, jezdec se může vrátit. Ale může tak učinit pouze v případě, že je to bezpečné a že tím nezíská žádnou výhodu."

Felipe Massa jako jeden z aktérů tohoto incidentu viděl situaci také jednoznačně a své pochybení odmítá. "Byl to dobrý souboj, ne? Držel jsem pozici a on nebyl schopen mě předjet," popisoval. "Zkusil to hodněkrát a já jsem se pokaždé udržel před ním. Když mě pak předjel, udělal to nedovoleným způsobem. Musel mi vrátit pozici, nebo by dostal penalizaci, což se nakonec také stalo."

Diskuze (210) Další článek: Alonso: Nebyla to katastrofa, ale ani důvod k radosti
17:05 | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".
24. října | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen