S Alonsem nejen o štěstí, daních, vlastním muzeu a soukromých autech

Fernando Alonso odpověděl na řadu dalších otázek, které mu položili jeho fanoušci na Twitteru. Týkají si formule 1 i života mimo ni.
S Alonsem nejen o štěstí, daních, vlastním muzeu a soukromých autech

Jaká je vaše nejlepší vzpomínka z dětství?
Fernando Alonso: "Nejlepší vzpomínky mám z doby, kdy jsem chodil do školy. Když jsem o přestávkách hrál fotbal s kamarády, narozeninové oslavy, kde se sešli moje přátelé a rodina, Vánoce..."

Co je pro vás štěstí?
FA: "Pro mě je štěstí, když si můžu užívat rodinu. Abych byl šťastný, potřebuju, aby všichni byli zdraví a já abych si užíval, co dělám každý den. Závody vás můžou uspokojit jako výsledek dobře odvedené práce, nebo zklamat, když nastane opak. Ale štěstí opravdu nacházím mimo svoji práci."

Co je ve vašem životě nejdůležitější, vaše rodina nebo práce?
FA: "Ze 100procentního měřítka zabírá moje rodina 99 procent a práce 1 procento. Práci jsem oddaný a vždy se snažím odvádět maximum, ale moje rodina je vždy na vrcholu, moje absolutní priorita."

Ve které zemi platíte daně?
FA: "Tuhle otázku miluju! Objevuje se pořád! Platím daně v zemi, ve které žiju (Španělsko), stejně jako všichni ostatní. Mnoho let cestuji po světě, pracuji od útlého věku, vždy jsem byl pozorný a mám perfektní historii. Díky za tu otázku!!"

Víte alespoň přibližně, kdy bude hotové vaše muzeum-okruh v Asturii?
FA: "Není to něco, co by záleželo jen na mně nebo mých spolupracovnících. Jak jsem vysvětlil už v jiných rozhovorech, co jsme museli udělat, jsme udělali. Naše práce je už hotová. Ale brzy budeme v Asturii. Hodně jsme to promýšleli, protože se s vámi všemi chceme podělit o tu část mé sportovní kariéry, kterou mnozí nebudou mít příležitost poznat. Po velkém množství práce dosáhla nadace (Fundación Fernando Alonso) dohody s Canal de Isabel II a ke konci roku otevřeme v Madridu expozici, kde se ukáže mnoho vozů, které jsem řídil: moje první motokára, moje vozy F1 z let 1999 až 2011... Kromě toho se ukáže také několik mých pohárů, helem, bot a rukavic. Dokonce i moje první kombinéza, kterou mi ušila matka pro moji první soutěž, když mi byly tři roky! Také tam bude mnoho aktivit pro děti zaměřených na bezpečnost silničního provozu. Doufám, že se vám to bude líbit. Nakonec by bez vaší podpory žádné z těch vítězství nechutnalo tak dobře. Jak lépe vám poděkovat, než se o to s vámi podělit!"

Život bez sportování je?
FA: "Sport obecně je synonymem zdraví, pohody a pro mě představuje 'hovoření' se sebou samotným. Sport zlepšuje kvalitu vašeho života, čistí vaši duši a tělo. Vřele ho doporučuji."

Kolik hodin týdně sportujete?
FA: "V týdnech Grand Prix to bývá pět hodin, kromě tréninků, kvalifikace a samozřejmě závodu. Když trávím týden doma, je to 15 až 20 hodin sportu."

Když doma relaxujete, vyměnil jste někdy běhání za pár hodin na Playstationu?
FA: "Samozřejmě! Vždy, když je to možné! Dny jsou velmi dlouhé a obvykle mám čas na trochu od všeho. Dopoledne obvykle trávím sportem a odpoledne odpočinkovými aktivitami, ke kterým samozřejmě patří Playstation."

Sledujete NBA? Kterému týmu fandíte?
FA: "Ano, mám rád basket obecně, jako fanoušek i jako hráč. Občas si zahraju. NBA miluju, hodně nocí jsem strávil sledováním zápasů. Můj oblíbený tým? Los Angeles Lakers."

Sledujete americké sporty? Pokud ano, který je váš nejoblíbenější?
FA: "Ano, miluji NBA. Myslím, že je to opravdu zábavná podívaná. Jak už jsem řekl, basket je jeden z mých nejoblíbenějších sportů."

Kdo je váš současný nejoblíbenější hráč? A nehrající legenda v NBA?
FA: "To je dost těžká otázka... Asi Kobe Bryant. Náš velký Pau Gasol také zaslouží speciální zmínku. To, co dokázal, a co jistě ještě dokáže, si zaslouží velké uznání. A co se týče legend, tak Michael Jordan. To číslo 23 u (Chicago) Bulls mě nechalo jako dítě snít!"

Jaké máte pocity při změně týmu, který vám dal (Renault) Megane, za tým, který vám dává ferrari?
FA: "No... Renaulty mi nedávali a teď mi nedávají ferrari! Je pravda, že vám občas dají na pár týdnů auto, které ta značka zrovna vyrobila, abyste mu dělali reklamu, ale doposud jsem musel za všechna auta, která jsem chtěl mít ve své garáži, zaplatit!"

Které silniční auto, ve kterém jste seděl, na vás zapůsobilo nejvíce?
FA: "Silniční auto, které na mě zapůsobilo nejvíce, je LaFerrari. Je to působivé auto. Upřímně si myslím, že uplyne hodně dlouhá doba, než se na trhu objeví auto s podobnými kvalitami."

Už jste testoval LaFerrari? Jaké to je řídit ten stroj? Je to plnokrevník na úrovni F50 nebo F40?
FA: "Ano, zúčastnil jsem vývoje tohoto vozu a měl jsem několik nápadů, které se ujaly. Kromě toho jeden člověk z týmu designérů je jeden z mých nejlepších kamarádů, takže jsem ten projekt sledoval od prvního dne."

Kdybyste si musel vybrat jednu zemi, kterou jste poznal prostřednictvím formule 1, kromě Španělska, ve které byste měl žít, která by to byla?
FA: "Na navštěvování mám opravdu rád Japonsko. Na žití, kdybych nemohl žít ve Španělsku, žil bych v Itálii. Nejvíce se podobá Španělsku."

Kde byste ve Španělsku strávil dovolenou, kromě Asturie?
FA: "Asturie je vždy na vrcholu seznamu, o tom není pochyb! Také si myslím, že ideální destinací jsou Kanárské ostrovy."

Kterými jazyky hovoříte?
FA: "Hovořím španělsky, italsky, anglicky a francouzsky. A zlepšuji si ruštinu!"

Otázka, kterou vám podkládám od začátku tohoto... Jaká je vaše nejoblíbenější hudba, film a seriál?
FA: "Tady to máte. Seriál - Ztracení, film - Hannibal, hudba - pop, španělská hudba obecně."

Jak velký je váš krk?
FA: "Hehehe... Nejste první, kdo se ptá! Má průměr 41 centimetrů."

Kde přicházíte k těm velkým čepicím?
FA: "V jakémkoliv krámě! Vždy mi přišlo zábavné, jaký rozruch to vyvolává! Musíte vidět tu zábavnou stránku. Moje helma a čepice mají velikost M, obvykle je to menší, než mívají týmoví kolegové. Ty zmatky mi vždy přišly zábavné!

Vždy mě zajímalo, jakou nosíte velikost oblečení.
FA: "Boty mám velikost 42 (UK 8). Co se týče triček, mikin apod., nosím M.

Jaká je vaše nejoblíbenější pizza? Kde jste jedl podle vás tu nejlepší pizzu na světě?
FA: "Hmmmm... Možná jednoduchá, s ne moc velkým množstvím přísad, jako je Margherita, nebo jen se šunkou. Pamatuji si, že nejlepší pizzu na světě jsem jedl v jedné restauraci, do které obvykle chodíme v Monze. Působivá!"

Neunavuje vás pořád spát v hotelech?
FA: "Formule 1 je soutěž, která na své závody jezdí do zřejmě nejroztroušenějších míst po světě. Letadla, hotely, čekárny, transporty... To je asi nejúnavnější a nejhorší aspekt formule 1. Ale už jsme si na to celkem zvykli a zvládáme to dobře."

Jste každý rok na okruzích ubytován vždy ve stejném hotelu?
FA: "Obvykle ano. Dvanáct sezón jezdím do stejných hotelů na mnoha Grand Prix, mám stejné pokoje..."

Obsluhujete si vždy své sociální sítě?
FA: "Ano, obsluhuju je. Vždy! Už jsem to říkal několikrát. Dle mého názoru by bylo hloupé trávit hodně času fotografováním, vysvětlováním sportovních aktivit nebo zmiňováním svých pocitů z různých věcí, které si mi dějí, a pak to vše přeposílat někomu jiném, aby to publikoval! Jiná věc je, že někdy můžu požádat někoho ze svého okolí, aby mě vyfotil ve chvílích, kdy to já udělat nemůžu (v autě při výjezdu z garáže, při běhání, na kole...). Když jsem si otevřel účty na Twitteru, Facebooku a svůj web, mým úmyslem bylo se vám přiblížit, abyste vždy věděli pravdu o mně a tom, co dělám, a abych dostával vaše komentáře. Myslím, že máte hodně co říct a čím přispět. Jak bych pak mohl nechat někoho jiného, aby psal za mě! Nedávalo by to smysl."

Jak byste třemi přídavnými jmény popsal své působení na Twitteru?
FA: "Myslím, že tři přídavná jména nestačí. Doufám, že na vaši otázku odpovím, když řeknu, je to pro mě perfektní kanál pro přímou komunikaci s fanoušky, bez prostředníků, jak jsem už říkal. Také mi to dává možnost vám všem naslouchat, což je opravdu důležité."

Co si myslíte o budoucnosti Roberta Kubici?
FA: "Doufám, že Robertova budoucnost bude prostě fantastická. Kvůli té jeho vážné nehodě je to jezdec, který mi kvůli své síle a osobnosti hodně schází. Doufám, že brzy Roberta uvidíme zpět ve formuli 1! Zaslouží si to, je příkladem při boji a překonávání překážek."

Jste teď lepší kamarádi s Lewisem, než když byl váš týmový kolega, nebo jste vždy měli stejný vztah?
FA: "Náš vztah byl vždy podobný, plný respektu a srdečnosti."

Jste pořád v kontaktu s jezdci, se kterými jste se setkal v ostatních sériích?
FA: "Obecně ano. S některými více než s jinými, což je normální. Ale zůstávám v kontaktu se všemi, hlavně s těmi, kteří byli mými týmovými kolegy."

Udělal jste někdy během své kariéry rozhodnutí, kterého teď litujete?
FA: "Pravda je taková, že ne. Naštěstí se každé rozhodnutí, které jsem udělal, ukázalo jako správné. Některá dřív než jiná, ale nemám pocit, že bych udělal chyby."

Jak byste chtěl, aby se na vás vzpomínalo, až odejdete do důchodu?
FA: "To si každý rozhodne sám pro sebe. A jako u všech si vás každý bude pamatovat jinak."

Další článek: Lotus bude testovat DRD znovu před Španělskem

14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).
13:56 | Alfa Romeo dostala za nebezpečné vypuštění Giovinazziho do jízdy Strollovi pokutu 5000 euro.
13:27 | Haas potvrdil, že Schumacher je v pořádku. Prošel kontrolou v lékařském centru. Při nárazu dosáhlo přetížení 30 G.
13:17 | Podle Steinera se Schumacher po nehodě v posledním tréninku nezúčastní kvalifikace.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00