S 18palcovými pneumatikami se musí jezdit jinak, vysvětluje Isola spoustu probrzdění v testech

Kromě vozů postavených na zcela nových technických pravidlech se týmy a piloti museli v předsezónních testech seznamovat také s novými 18palcovými pneumatikami, se kterými se podle šéfa Pirelli pro formuli 1 Maria Isoly musí pracovat jiným způsobem.
Foto: Getty Images / Lars Baron
S 18palcovými pneumatikami se musí jezdit jinak, vysvětluje Isola spoustu probrzdění v testech | Foto: Getty Images / Lars Baron

Větší zadní pneumatiky podle Isoly napomáhají k nedotáčivosti vozu, zároveň je podle něj oproti minulému roku, kdy byly 13palcové pneumatiky, jednodušší přední pneumatiky zablokovat.

Isola také připouští, že s novými monoposty je průjezd pomalými zatáčkami náročnější.

„Ty pneumatiky jsou odlišné, musíte s nimi i jinak jezdit. Kvůli charakteristice zadních pneumatik je pravděpodobně potřeba trakci využívat více v přímém směru ve srovnání s kombinovanou trakcí. Věřím, že piloti se dokáží nové situaci rychle přizpůsobit,“ řekl Isola v rozhovoru pro F1 TV.

„Týmy pracují na rozdílném vyvážení v rychlých a pomalých zatáčkách. Většina týmů říká, že v rychlých zatáčkách jsou vozy celkem dobře vyvážené a mohou na ně více zatlačit. V pomalých zatáčkách ale auta kloužou, ať už v přední nebo zadní části, záleží na vyvážení a nastavení, které pro auto zvolíte. Je to součástí procesu učení, který vidíme vždy, kdy je něco zcela nového.“

Nedotáčivost Isolu nepřekvapila, jelikož ji odhalily už testy 18palcových pneumatik v loňském roce.

„Mají méně přítlaku v pomalých zatáčkách. Drobnou nedotáčivost generovanou zadními pneumatikami jsme viděli v Barceloně i vloni v Abú Dhabí.

„Upřímně řečeno, blokování předních pneumatik nebylo úplně nečekané, protože auta jsou tužší a musí jet nízko, aby generovala přítlak. Navíc v Barceloně se musely vypořádat s poskakováním, které jim komplikovalo situaci při brzdění.

„Když jste v autě, které se pohybuje, existuje riziko zablokování pneumatik, pak je obtížné je přinutit znovu se začít točit. Blokování předních pneumatik je tedy něco, co se musí naučit ovládat.“

Další článek: Szafnauer: Pro všechny bylo lepší, že jsem z Astonu Martin odešel

Témata článku: , ,

Aktuality

10:04 | ¡ʞǝǝʍ ǝɔɐɹ s,ʇI 
10:01 | Stefano Domenicali v Portugalsku (kde byl na závodě MotoGP) uvedl pro místní Sport TV, že chce radikálně změnit formáty víkendů: "Jsem pro zrušení tréninků, které jsou pro inženýry velkým přínosem, ale veřejnosti se nelíbí." 
21:24 | Za chvíli začíná závod NASCAR s Buttonem a Icemanem z Austinu.... (Nova Sport 3). 
25. března | Český jezdec Filip Salač vystartuje do portugalského závodu z pole position. 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink 03.30–04.30
2. trénink 07.00–08.00
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00