Rychlost zastávek v boxech se s přechodem na 18palcové pneumatiky změnila jen málo

Formule 1 letos přešla na 18palcové pneumatiky. V Bahrajnu jsme mohli vidět, jak to ovlivnilo zastávky v boxech.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Rychlost zastávek v boxech se s přechodem na 18palcové pneumatiky změnila jen málo | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Průměr kola s hladkou pneumatikou je 725 milimetrů namísto loňských 670 milimetrů. Pneumatiky jsou samozřejmě také těžší. Přední jsou přibližně o 2,5 kg těžší, zadní o 3,0 kg. 

Jak se to promítlo do zastávek v boxech? Nejrychlejší zastávku měl Daniel Ricciardo. Mechanici McLarenu mu vyměnili všechna čtyři kola za 2,31 sekundy, což je o 0,38 s pomalejší, než byla loňská nejrychlejší zastávka ve stejné grand prix. Pokud porovnáme průměrné časy deseti nejrychlejších zastávek, tak je rozdíl menší – 0,29 s. 

Rychlost zastávky ale na rozdíl od mnoha jiných parametrů nezávisí na okruhu a srovnávat časy s loňským Bahrajnem není úplně ideální. FIA totiž v průběhu loňské sezóny zavedla směrnice, kterými omezila určité automatické prvky při zastávkách.

Už vloni ještě s 13palcovými pneumatikami tak došlo k jejich zpomalení. Stačí se podívat na nejrychlejší zastávky z posledních tří velkých cen loňské sezóny: Katar (2,19 s), Saúdská Arábie (2,20 s), Abú Dhabí (2,31 s). 

Pokud srovnáme současné zastávky s koncem loňské sezóny, je rozdíl minimální. Je navíc pravděpodobné, že mechanici nejrychlejší časy postupně ještě o nějakou tu desetinu stlačí. 

Další článek: Mám problém s motorem. Leclerc si dělal legraci z inženýra

Témata článku: ,

Aktuality

19:28 | Ve F1 se McLarenu nedaří, v IndyCar právě Felix Rosenqvist získal pro tým pole position. 
9:38 | Franco Colapinto vyhrál sprint F3, ale byl diskvalifikován kvůli porušení technických pravidel (u všech tří vozů MP Motorsport). Z vítězství se tak dodatečně raduje O'Sullivan. 
9:09 | Alonso, Russell, Hülkenberg, Albon a Cunoda porazili své týmové kolegy ve všech letošních kvalifikacích. 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink Verstappen
2. trénink Alonso
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink Verstappen
Kvalifikace Verstappen
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00