Rychlá degradace pneumatik vadí všem, tvrdí Trulli

Navzdory ujištěním a vysvětlením od Pirelli Jarno Trulli stále kritizuje současné pneumatiky, podle Itala s nimi není spokojený žádný pilot.
Rychlá degradace pneumatik vadí všem, tvrdí Trulli

"Hovořil jsem s ostatními jezdci a všichni bez výjimky mají velké problémy s degradací pneumatik," uvedl Trulli pro La Repubblica. "Už po pěti kolech významně ztrácí efektivnost. U nejvyváženějších vozů vydrží až sedm kol, ale pak nastává velký propad. Jezdec může na nich zvládnout dalších 14 kol, ale už nebudou mít žádnou výkonnost."

Pirelli tvrdí, že takové vlastnosti odpovídají požadavkům, které předložily týmy a promotér formule 1. Naposledy tento týden vysvětlilo, že se pneumatiky rychle opotřebovávají proto, aby byly větší rozdíly v rychlostech vozů, a tím i více možností pro předjíždění. Díky této vlastnosti má také jezdec možnost poznat blížící se konec jejich životnosti. Trulli to však odmítá.

"Proto jsme si stěžovali, není totiž pravda, jak jsem někde četl, že jsme žádali pneumatiky, které se rychle opotřebovávají. Nikdy jsme nic takového nežádali také proto, že pro jezdce je klíčová konzistence," vysvětloval. "Umožňuje vám vyhodnotit ostatní proměnné v rámci nastavení vozu."

"Když jsou pneumatiky nekonzistentní, nikdy nevíte, co zhoršuje nebo zlepšuje výkonnost vozu. Rychlá degradace pneumatik také způsobí zmatky v závodech, jelikož každý vůz bude muset do boxů alespoň třikrát. To je v průměru 72 zastávek za závod, což je těžko zvládnutelná situace. Federace to vzala na vědomí, Pirelli také."

"Nikdo nechce, aby osud závodu závisel na tak náhodné proměnné. Zastávky v boxech jsou prvkem nejistoty, který se těžko zvládá, proto doufám, že už v neděli bude situace lepší."

Další článek: Buemi: Toro Rosso zřejmě patří mezi pět nejlepších týmů