Russell: Suzuka odhalila slabou maximálku Mercedesu

Rychlý okruh v Suzuce, který o tomto víkendu hostí Velkou cenu Japonska formule 1, ukázal slabou stránku letošního Mercedesu - maximální rychlost. I proto obsadil George Russell v kvalifikaci až osmé místo.
Foto: Getty Images / Clive Rose
Russell: Suzuka odhalila slabou maximálku Mercedesu | Foto: Getty Images / Clive Rose

Páteční tréninky, které jezdci Mercedesu Russell a Lewis Hamilton zakončili na prvních dvou místech, byly ovlivněny deštěm.

V sobotu už byla trať suchá a přinesla tradiční letošní obrázek. O pole position bojovali Max Verstappen a piloti Ferrari, zatímco jezdci Mercedesu se propadli až do druhé poloviny první desítky.

Mercedes se rozhodl pro vysoký přítlak, který využije v prvním sektoru a závěrečné šikaně. Podle Rusella proto tým trpí na rovinkách.

„Víme, že letos nemáme nejúčinnější auto a toto je první okruh s vysokým přítlakem, kde jsou také dlouhé rovinky,“ řekl Russell.

„Když se podíváte na okruhy s vysokým přítlakem, tak mají relativně krátké rovinky a není taková šance využít i maximálku. Myslím, že dnes jsme na Red Bull na rovinkách ztráceli sedm nebo osm desetin a okruh odhalil naši slabinu.

„Rozhodně jsme nečekali, že budeme bojovat o pole position. Naučili jsme se, že potřebujeme specifické okruhy, abychom bojovali o pole position. Nečekali jsme ale, že budeme tak daleko za nejlepšími, ale i za Alpiny.“

Hamilton doufá v déšť

Ačkoliv ztratil na Maxe Verstappena devět desetin sekundy, byl podle Lewise Hamiltona vůz „opravdu dobrý“.

Déšť, který se pro nedělní závod očekává, Hamilton vítá. Na mokré trati ale nebude moci využívat systému DRS.

„S naším autem a bez DRS to nebude skvělé. Myslím, že Red Bull bez DRS je stále rychlejší na rovinkách než my, když máme DRS otevřené. My ale budeme rychlí v zatáčkách,“ řekl Hamilton.

„Déšť vždy otevírá více příležitostí. Myslím, že za sucha by to nebyl nejzajímavější závod. Alespoň ne pro nás.“

Další článek: Chtělo by to trochu ohleduplnosti, říká Verstappen k incidentu s Norrisem

Témata článku: , , ,

Aktuality

19:28 | Ve F1 se McLarenu nedaří, v IndyCar právě Felix Rosenqvist získal pro tým pole position. 
9:38 | Franco Colapinto vyhrál sprint F3, ale byl diskvalifikován kvůli porušení technických pravidel (u všech tří vozů MP Motorsport). Z vítězství se tak dodatečně raduje O'Sullivan. 
9:09 | Alonso, Russell, Hülkenberg, Albon a Cunoda porazili své týmové kolegy ve všech letošních kvalifikacích. 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink Verstappen
2. trénink Alonso
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink Verstappen
Kvalifikace Verstappen
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00