Rozpočtové stropy: McLaren je proti, Lotus pro

Rozpočtové stropy prosazované Berniem Ecclestonem nemají souhlas všech týmů, naleznout shodu nebude jednoduché. ANKETA
Rozpočtové stropy: McLaren je proti, Lotus pro

Ecclestone považuje za nejlepší cestu pro omezování nákladů jednotný strop na rozpočty všech týmů. Navrhuje začít už v roce 2014, a to se stropem ve výši 250 miliónů dolarů.

"To zní jako hodně peněz, takže nevím, jak moc by to pomohlo týmům," zapochyboval šéf McLarenu Martin Whitmarsh v rozhovoru pro Sky Sports. "Filozofie omezování nákladů ve formuli 1 je pro náš sport důležitá a všichni s ní souhlasíme, i když jsou tu různé názory, jak ji co nejlépe naplnit."

Podle Whitmarshe sice zní rozpočtový strop dobře, ale považuje ho za velmi těžko kontrolovatelný a vymahatelný. "Bernie chce omezovat i platy jezdců a takové věci. Měli bychom se snažit zajistit, že peníze utrácíme na správných místech, a omezovat přehnané utrácení ve vývoji."

"Osobně si myslím, že je trochu nereálné mít globální rozpočtový strop, protože je ještě těžší ho jasně definovat a zjistit, jestli všichni fungují v jeho rámci."

McLaren proto prosazuje novou Dohodu o omezení zdrojů (RRA), která je v podstatě sérií přesně definovaných výdajových stropů jen v některých oblastech.

Proti rozpočtovým stropům ale nejsou zdaleka všichni, například Sauber je podporuje, Lotus také.

"Rozpočtový strop je jedním z nejlepších způsobů, jak omezit zbytečné výdaje a ukončit konkurenční válku," řekl šéf týmu Lotus Eric Boullier. "Je to dobrý začátek, že to formule 1 začíná chápat. Já Bernieho nápad o rozpočtovém stropu podporuji."

Diskuze (107) Další článek: McLaren: Porazit Red Bull v závodě možné je, v šampionátu už těžko