Rozhovor s Räikkönenem: Motivaci mám velkou, řeči mě nezajímají

Kimi Räikkönen odpovídal na otázky v rámci svého prvního rozhovoru od oznámení návratu do formule 1 s týmem Renault.
Rozhovor s Räikkönenem: Motivaci mám velkou, řeči mě nezajímají

Proč se vracíte do formule 1?
Kimi Räikkönen: "Myslím, že hlavní důvod pro návrat do formule 1 je, že jsem nikdy neztratil vášeň pro závodění ve formuli 1, ale možná pro ty věci, které ji obklopují. Letos jsem v USA odjel několik NASCAR závodů a čím dál víc mi začalo scházet závodění s ostatními, protože v rallye závodíte spíš proti časomíře. Proto mi to scházelo. Pak mi zavolali jistí lidé z formule 1, staly se určité věci, měli jsme hezký rozhovor s Renaultem a skončilo to tak, že jsme uzavřeli smlouvu. Jsem s tím velmi spokojený."

Proč jste si vybral Lotus Renault GP?
KR: "Byly tu dvě možnosti. Tento tým a Williams. Nakonec to vyšlo tak, jak jsme chtěli, s Renaultem. To je ten důvod."

Sledoval jste letos tým Renault?
KR: "Formuli 1 jsem moc nesledoval, loni vůbec, letos trochu víc, ale žádný konkrétní tým. Poslední závod v Brazílii jsem viděl posledních 20 kol, protože už jsem věděl, že k tomu dojde (angažmá), takže jsem počínání týmu sledoval. Předtím jsem ale nevěděl, že k uzavření smlouvy na příští rok dojde, takže jsem jen sledoval formuli 1 celkově."

Myslíte si, že se formule 1 hodně liší od roku 2009? Myslíte si, že vás čeká hodně práce, abyste vše dohnal?
KR: "Ve srovnání s rokem 2009 budou určitě největším rozdílem pneumatiky, ale vozy podle mě o mnoho jiné nejsou. Novinkou je DRS, ale to je ve své podstatě podobné přednímu nastavitelnému křídlu, na které jsme také měli jedno tlačítko. Takže ten největší rozdíl jsou asi ty pneumatiky."

Jaký je teď Kimi Räikkönen ve srovnání s rokem 2009?
KR: "Nevím, jestli jsem jiný, byl jsem pryč dva roky, od posledního závodu jsem auto formule 1 neřídil, dokonce ani neviděl. Bude zajímavé se do vozu vrátit. Jsem o dva roky starší, ale nic jiného se nezměnilo. Prožil jsem hezké roky v rallye. Občas to bylo těžké učení. Letos to bylo snazší než loni, ale pořád je to velmi obtížný sport. Na návrat se opravdu těším a ve formuli 1 alespoň vím, jak všechno funguje. Byl jsem tu mnoho let. V rallye jsem nevěděl, jaké to bude, pak jsem šel do NASCAR a také jsem netušil, jaké to bude. Takže v tomto ohledu by měl být návrat mnohem snazší, mělo by to být celkem normální."

Už jste začal trénovat cíleně pro formuli 1?
KR: "Ano, cvičím celou dobu v rámci příprav v rallye. To ale samozřejmě není fyzicky tak náročné. V rallye trávíte ve voze mnohem delší čas, celý víkend, formule 1 je na fyzičku náročnější, ve voze jste kratší dobu. Ale ano, začal jsem s tréninkem zaměřeným na formuli 1. Nejtěžší je připravit krk, ale mám spoustu času, takže to problém nebude."

Na jaké pocity si vzpomínáte ze svého posledního závodu v roce 2009?
KR: "Vzpomínky jen na poslední se závod se asi liší od všech těch ostatních, ale samozřejmě se mi vybavuje brzdění a to, jak rychle se všechno děje ve srovnání třeba s rallye, kde máte trochu víc času. Ale v rallye zase nemáte druhou šanci, když uděláte chybu. Vyjedete mimo, úniková zóna tam není, je tam třeba strom. Ve formuli 1 máte hodně únikových zón a můžete vyjet mimo trať. Když jste trochu širocí, nic moc nestane, ztratíte jedno kolo v tréninku nebo kvalifikaci, ale v závodě možná neztratíte ani místo. Samozřejmě brzdné vzdálenosti, přetížení, zrychlení - to všechno se mi rychle vrátí. Největší věcí bude, aby si na to znovu zvykl krk. Všechno ostatní bude sice třeba chvíli trvat, ale větší problém to nebude."

Příští rok bude závodit šest mistrů světa, co to znamená pro vaši motivaci?
KR: "Kdybych neměl motivaci, nevrátil bych se. O motivaci se hodně mluví, ale nikdo neví, co dělám, nebo co si myslím, takže mě nezajímá, co lidé říkají. Návrat si užívám, smlouvu bych nepodepsal, kdybych si nemyslel, že si to užiju. Bude to zajímavé, vrátit se bude vzrušující."

Diskuze (324) Další článek: Ecclestone dal Austinu čas do konce listopadu
17:05 | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".
24. října | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen