Rozdělení příjmů není spravedlivé, míní majitel Lotusu

Majitel Lotusu požaduje spravedlivější rozdělení příjmů a zmenšení rozdílů mezi největšími týmy jako Ferrari a Red Bull a zbytkem startovního pole.
Rozdělení příjmů není spravedlivé, míní majitel Lotusu

Příjmy z televizních práv, které jdou týmům, se rozdělují podle poměrně složitého klíče. V úvahu se nebere jen pořadí v poháru konstruktéru ale také starší výsledky a některé týmy navíc dostávají bonus za to, že jsou ve formuli 1 už dlouho a patří takříkajíc k inventáři.

Týmy se zatím na úsporách nedohodly. Do problému se může vložit EU

Týmy se zatím na úsporách nedohodly. Do problému se může vložit EU

Šéf Lotusu Gérard Lopez není se současným rozdělováním peněz spokojený a v době, kdy se hovoří u úsporách, by se rád podíval i na druhou stranu mince – na příjmy.

Týmy jako Red Bull nebo Ferrari dostanou i 100 milionů liber, zatímco čtvrtý Lotus dostal jen 40 milionů a desátý Caterham jen 6 milionů.

Před dvěma lety sice týmy podepsaly s Ecclestonem dohodu, za tu dobu se ale podle Lopeze situace změnila. Týmům se tenkrát například mazal med kolem úst s tvrzením, že nové motory budou levnější, protože jich bude potřeba na sezónu méně. Opak je však pravdou, nové pohonné jednotky jsou drahé.

„Jsme sport, který si nemůže dovolit ztratit mnoho týmů, pokud vůbec nějaké. Představte si, že byste hráli Ligu mistrů a hrozila ztráta Realu Madrid, Barcelony nebo Bayernu Mnichov”, říká Lopez. 

„Moje myšlenka je něco na bázi téměř franchisového systému a zajištění rovnoměrnějšího rozdělení prostředků.”

Lopez samozřejmě nechce, aby každý tým dostal stejnou porci peněz, rozdíly by ale podle něj neměly být tak propastné.

Další článek: Video: podívejte se, jak si udržují kondici mechanici Ferrari

20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.
19. června | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.
19. června | Ve 20:30 začíná kvalifikace IndyCar... debutuje Kevin Magnussen. Ve 23:00 pak závod formule E z mexické Puebly.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace Verstappen (1:29.990)
Neděle 20. června 2021
Závod Verstappen