Rosberg se při soubojích s Hamiltonem a Alonsem proti regulím neprovinil

Nico Rosberg byl po bahrajnské Grand Prix vyšetřován sportovními komisaři kvůli dvěma soubojům, při kterých jeho soupeři vyjeli mimo trať, ale vyvázl bez penalizace.
Rosberg se při soubojích s Hamiltonem a Alonsem proti regulím neprovinil

Rosberg se během závodu ocitl v těsných soubojích s několika jezdci, přičemž o pozornost stewardů si řekl duely s Lewisem Hamiltonem a Fernandem Alonsem za třetí zatáčkou.

Sportovní komisaři Radovan Novák, Emanuele Pirro, Garry Connelly a Mazen Al Hilli si po závodě pozvali jezdce a představitele jednotlivých týmů, aby si je vyslechli. Zároveň prozkoumali data z telemetrie a videozáznamy. Nakonec dospěli k závěru, že se Rosberg ničím neprovinil, a tudíž neudělili žádný trest.

Klíčové v obou dvou případech bylo, že Alonso a Hamilton byli při souboji s Rosbergem za ním, a ne vedle něj, tudíž nebylo možné hovořit o vytlačování z tratě. Stewardi svá rozhodnutí odůvodnili v obou případech úplně stejně.

Takto vysvětlili svůj verdikt v případě Rosberg vs. Hamilton, pro druhý souboj si stačí místo Hamiltona dosadit Alonsa.

  • Jezdec vozu č. 8 (Rosberg) započal svůj pohyb doprava na výjezdu ze třetí zatáčky, přičemž doprava jel konstantním způsobem a přímo, nedělal žádné náhlé pohyby (dokazuje to telemetrie a videozáznam).
  • Ve chvíli, kdy začal svůj přesun (doprava), vůz. č. 4 (Hamilton) byl za ním a žádná jeho část nebyla vedle vozu č. 8 (Rosberg).
  • Jezdec vozu č. 8 (Rosberg) zamířil doprava dřív než jezdec vozu č. 4 (Hamilton).
  • Více než polovinu vzdálenosti, kterou vůz č. 8 (Rosberg) ujel směrem k pravému okraji trati, se vůz č. 4 (Hamilton) držel za ním.
  • Rozdíl v rychlostech obou vozů byl poměrně významný a pro vůz č. 8 (Rosberg) bylo těžké znát přesnou pozici vozu č. 4.
  • Kdyby významná část vozu č. 4 (Hamilton) bývala byla vedle vozu č. 8 (Rosberg) a zároveň by vůz č. 4 byl pořád na trati, pak by chování vozu č. 8 nebylo považováno za legitimní.
Další článek: Z minisouboje novějších týmů vyšel vítězně Caterham