Rosberg se může stát nejúspěšnějším z neúspěšných

Rosbergovi se ke konci sezóny daří. Zajel už pět pole position v řadě a dokázal rozšířit svou sbírku vítězství. Zároveň se ale přibližuje k nepříliš lichotivému rekordu.
Rosberg se může stát nejúspěšnějším z neúspěšných

Statistiky jsou hodně ošemetná věc. Jediná, která není deformována vývojem formule 1, je počet titulů. Vše ostatní je potřeba brát s rezervou.

Body jsou nejlepším příkladem, ale podobně jsou na tom i historické žebříčky počtu vítězství. Jezdci dnes odjedou nejen během jedné sezóny více závodů, než jejich kolegové v minulosti, ale i kariéry jsou často delší. Takový Max Verstappen by za jistých okolností mohl v F1 strávit 20 sezón a odjet i více než 400 závodů!

Přesto se nám objeví občas nějaká historicko-statistická kuriozita. Nico Rosberg se v Brazílii přiblížil nelichotivému prvenství.

Pokud se podíváme na počty vítězství ve formuli 1, má jich Nico Rosberg momentálně 13, což ho řadí na sdílené 21. místo společně s Coulthardem a Ascarim. Rosberg je v tomto ohledu také třetím nejúspěšnějším Němcem, ale nejzajímavější je vyrovnání se v počtu vítězství Davidu Coulthardovi.

Pokud Rosberg vyhraje ještě jednou, překoná Coultharda. Proč je to tak zajímavé? Rosberg bude druhým jezdcem s největším počtem vítězství, který nezískal titul mistra světa. Před ním je s 16 vítězstvími legendární Stirling Moss, který je označován za nejlepšího jezdce, který nikdy nezískal titul.

Na roštu máme nyní 9 jezdců, kteří dokázali vyhrát závod. Hamilton, Rosberg a Vettel poznali jako jediní chuť vítězství v letošním roce. Daniel Ricciardo 3x v loňském roce. Räikkönen dokázal vyhrát naposledy v Austrálii v roce 2013, Alonso ve Španělsku v roce 2013.

Maldonado dokázal vyhrát jednou – ve Španělsku v roce 2012. Od sezóny 2012 čeká na další vítězství také Button (Brazílie 2012) a ještě mnohem déle čeká na vítězství Massa (od slavné GP Brazílie 2008).

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Diskuze (27) Další článek: Stahujeme ztrátu na Mercedes, věří v Maranellu