Rosberg: O titulu mluvit nechci, ale dnes byl náš vůz nejrychlejší

Nico Rosberg naplno využil smůly soupeřů a na trati v Silverstonu si dojel pro svůj druhý triumf v letošní sezoně. Lewis Hamilton po defektu pneumatiky ještě zabojoval a cílem projel jako čtvrtý. AKTUALIZOVÁNO
Rosberg: O titulu mluvit nechci, ale dnes byl náš vůz nejrychlejší

Měl to být den Lewise Hamiltona. Britský pilot si včera k radosti domácích fanoušků zajistil pole position před týmovým kolegou Rosbergem, a to s masivním náskokem téměř pěti desetin vteřiny. Otázkou zůstávalo, zda si Mercedes přenese kvalifikační rychlost také do samotného závodu a zda se mu podaří obstát v práci s pneumatikami Pirelli.

Po několika úvodních kolech dnešního závodu bylo zřejmé, že šance na vítězství v GP Velké Británie tu rozhodně je. V Brackley se jej nakonec opravdu dočkali, avšak tím, kdo vystoupal na stupeň nejvyšší, nebyl Lewis Hamilton, nýbrž jeho kolega Nico Rosberg.

“Je to fantastické, je to velmi, velmi speciální den. A co ho dělá ještě speciálnějším, je skutečnost, že naše továrna je velmi blízko (okruhu v Silverstone),“ nechal se slyšet Němec a vzápětí dodal: “Je mi líto všech britských fanoušků kvůli Lewisovi, jelikož to pro něj mohl být před domácím publikem skvělý závod.“

Vzrůstající forma Stříbrných šípů a skutečnost, že se dnes Rosbergovi podařilo stáhnout ztrátu na vedoucího Sebastiana Vettela na rozdíl padesáti bodů přirozeně vyvolala otázku týkající se jeho ambicí na letošní titul. Na takové úvahy je však podle německého pilota příliš brzy. “Ještě bych o tom nemluvil,“ podotkl.

Pokrok Mercedesu jej ovšem velice potěšil. “Tým odvedl fantastickou práci už během zimy, když přišel s tak rychlým vozem v kvalifikacích, a teď také děláme pokrok v práci s pneumatikami, což nám dává dostatečně rychlý vůz na to, abychom vítězili v závodech. Myslím si, že dnes byl náš vůz nejrychlejší,“ dodal.

Lewis Hamilton měl dnešní závod parádně rozjetý. Skvěle odstartoval a na druhého Sebastiana Vettela si vytvořil několikavteřinový náskok. V osmém kole ale přišla pohroma. Britovi praskla levá zadní pneumatika, načež se propadl hluboko startovním polem.

Hamiltonovi se nakonec podařilo závod dokončit na solidní čtvrté pozici. V cíli však mnoho důvodů ke spokojenosti neměl. Spíše než výsledek samotný mu velké starosti dělalo to, co se dnes dělo na dráze. Kromě něho totiž podobné potíže postihly další dva jezdce.

“Největším problémem je bezpečnost. Je to prostě nepřijatelné,“ zdůraznil Hamilton a kritikou Pirelli nešetřil ani nadále. “Měli jsme tu ten test, při kterém jsme se podíleli na vývoji pneumatik s cílem zastavit to, co se s nimi dělo, ale oni (Pirelli) po tom testu nic neudělali. Někdo mohl nabourat. Za tím safety carem jsem si pomyslel, že s tím někdo něco udělá až poté, co se někdo zraní,“ stěžoval si Brit.

Na dotaz, zda si půjde Hamilton o událostech z dnešního závodu popovídat s někým s Pirelli či FIA, odpověděl pilot Mercedesu následovně: “Myslím si, že v současnosti je to ztráta času mluvím s kýmkoliv z nich. Viděli, co se dnes stalo a musí na to zareagovat.  

Další článek: Webber po nevydařeném startu atakoval výhru, Vettela vyřadila převodovka