Rosberg: Je to úžasný pocit, ale body se rozdávají až zítra

Oba piloti Mercedesu zítra odstartují z první řady. Nico Rosberg poprvé ovládl kvalifikaci formule 1, Michael Schumacher vydělal na penalizaci Lewise Hamiltona a posune se tak na druhé místo.
Rosberg: Je to úžasný pocit, ale body se rozdávají až zítra

Šestadvacetiletý Nico Rosberg si dnes vyjel svoji premiérovou pole position. Tohoto úspěchu se německý jezdec dočkal po sto jedenácti odjetých kvalifikacích. Jeho čas byl dokonce o více než půl sekundy rychlejší než čas druhého Hamiltona.

"Šlo to fakt dobře a tohle je opravdu jedinečný pocit," zněla první slova mladého Němce. "Teď se rozhodně těším na to, jak budu v závodě startovat první. "

"Trať se ochlazovala, teploty šly dolů, takže zadní pneumatiky začaly lépe pracovat. Před posledním kolem jsme upravili nastavení a já jsem zajel perfektní kolo," popisuje Rosberg kvalifikaci.

"Je to úžasný pocit, když zajedete dobré kolo na konci kvalifikace. Ukazuje to také, že se jako tým posouváme stále vpřed. V závodech to ještě není ono, ale snažíme se to napravit. Nemůžeme udělat velké skoky během pár týdnů. Bude to nějakou dobu trvat, ale pracujeme na tom."

Ve třetí části kvalifikace Rosberg zajel jedno rychlé kolo hned v úvodu, poté se rozhodl raději šetřit pneumatiky a na trati se objevil už jenom jednou. "My jsme se prostě jenom rozhodli ušetřit jednu sadu pneumatik," objasňuje Němec. "Bylo to slušné kolo a ušetřit jednu sadu bylo dobré pro závod, protože body se rozdávají po závodě, ne po kvalifikaci."

Nico svým dnešním časem dokázal poprvé v letošní sezoně porazit v kvalifikaci svého týmového kolegu, sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera. Ten sám byl Rosbergovým úspěchem zaskočen.

"Nemyslel jsem si, že budeme  bojovat o pole position," vysvětluje Schumacher. "Když jsme viděli, co Nico dokázal, bylo to pro nás pro všechny velké překvapení. Jeho čas byl fenomenální a já mám radost z toho, že získal svou premiérovou pole position. Bude to také poprvé, kdy bude první řada patřit jen Stříbrným šípům."

Pro Mercedes jsou letos typické dobré kvalifikační výkony, ale v závodech pak už stáj ztrácí, a to hlavně díky velké degradaci pneumatik. Tým si je této skutečnosti vědom, takže se nenechává dnešním výsledkem příliš unést.

"Je zřejmé, že během závodů jsme zatím nebyli tak rychlí jako při kvalifikacích, ale děláme pokroky," řekl Rosberg na tiskové konferenci. "Uděláme, co je v našich silách, a budeme dnes večer pracovat . Uvidíme, co se dá udělat s elektronickým nastavením, toho pak využijeme."

"Je samozřejmě otázkou, jestli si dokážeme tuto pozici udržet. Uvidíme, co se zítra bude dít," říká Schumacher.

Rosbergův dnešní triumf byl obrovským úspěchem i pro samotný tým. Němec totiž dokázal Mercedesu získat první pole position od Velké ceny Itálie 1955, kdy kvalifikaci vyhrál Juan Manuel Fangio.

"V Nicově podání to bylo opravdu výjimečné kolo," hodnotí Ross Brawn. "V prvních závodech se mu v tomto ohledu moc nedařilo, ale dnes jsme viděli, co všechno může dokázat. Jeho prostřední sektor byl prostě neuvěřitelný."

"Byl to úžasný výsledek, ale musíme mít na paměti zítřejší závod," dodal Brawn v rozhovoru pro BBC.

Další článek: Pro formuli 1 není dobré, když se Ferrari pohybuje mimo top 10