Ron Dennis se dočkal ocenění za celoživotní dílo

Předali mu ho Mika Häkkinen a Alain Prost, Hamilton nedorazil
Ron Dennis ve čtvrtek obdržel cenu za celoživotní dílo. Ocenění v rámci Sports Industry Awards mu v Londýně předali Mika Häkkinen a Alain Prost.

„Toto vyznamenání vyjadřuje uznání muži, který svůj život věnoval formuli 1 a bez kterého by její zákulisí bylo o něco smutnější,“ řekl k tomu Prost. Dennis ho zaměstnával mezi lety 1984 a 1989.

Dnes už bývalý šéf McLarenu definitivně opustil formuli 1 v půlce dubna. Pravděpodobně na nátlak spoluvlastníků skupiny McLaren, kteří chtěli udělat vstřícný krok vůči FIA.

„Ve formuli 1 jsem začínal v roce 1966 a pro příštích třiačtyřicet let se stala mojí vášní,“ poznamenal Dennis v děkovné řeči. „Za tu dobu jsem pracoval s velkými závodníky, ale i se spoustou jiných talentovaných lidí. Vítězství bývají dílem spíš bezejmenných hrdinů než velkých hvězd. Pokud jde o McLaren, výraz tým ho nevystihuje přesně. Dávám přednost označení rodina,“ dodal.

Ceremoniálu Sports Industry Awards se zúčastnil i Jenson Button. Předával cenu za technologické inovace, kterou sponzoruje partner Brawnu společnost Virgin Atlantic. Svoji účast naopak na poslední chvíli odvolal Dennisův dlouholetý chráněnec Lewis Hamilton.

Britská média teď rozkošnicky spekulují o zhoršení jejich vztahů. Hamilton totiž nepřišel už na party bahrajnského prince, která se konala minulou neděli a na které Dennis také byl. Ochlazení atmosféry měl způsobit skandál po Velké ceně Austrálie. Tehdy se ukázalo, že Lewis Hamilton lhal na příkaz týmu komisařům a podvodem tak získal třetí místo. Aféra mu značně poškodila pověst i vztahy s týmem, s Dennisem včetně.

V reakci na skandál spolumajitelé skupiny McLaren odsunuli Dennise co nejdál od závodění. Jeho odchod z čela McLaren Group měl ukonejšit FIA před projednáním celého případu. Už léta se totiž má za to, že prezident FIA Max Mosley nemůže Dennise vystát. Světová rada motorsportu byla nakonec milosrdná a McLaren jen podmínečně vyloučila ze tří závodů.

Ron Dennis odešel od závodění do společnosti McLaren Automotive. Ta chce v roce 2011 představit nový silniční mclaren. Na mateřské McLaren Group má být zcela nezávislá.
Další článek: FIA: F1 by se bez Ferrari obešla

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.