Robin Frijns se poprvé projel ve voze formule 1

Ve dva roky starém monopostu Red Bull RB6 se velký nizozemský talent proháněl na zbrusu novém okruhu Moscow Raceway.
Robin Frijns se poprvé projel ve voze formule 1

Série formule Renault 3.5 je letos nabitá jmény spojenými s různými týmy formule 1. Jedná se o testovací či rezervní jezdce týmů Ferrari, McLaren, Red Bull, Lotus, Mercedes, Force India či Caterham. Promotéři série pilotům nabízí možnost svézt se ve voze formule 1. Vzhledem k množství jezdců smluvně vázaných k některé ze stávajících stájí královny motorsportu bylo rozhodnuto, že v Moskvě se v postarším monopostu Red Bullu sveze pilot, který je z jezdců bez kontraktu v F1 v průběžném pořadí série postaven nejvýše. 

Obavy z toho, že by se mohlo jednat o pilota středu pole, se ukázaly být liché. Dvacetiletý Nizozemec Robin Frijns (na fotografii uprostřed, mezi Samem Birdem a Arthurem Picem) je nyní v celkovém hodnocení prestižní série na druhém místě, přičemž nasbíral stejně bodů jako vedoucí muž Sam Bird. Na Moscow Raceway má Frijns také obligátní povinnosti v podobě dalšího závodního víkendu formule Renault 3.5. Nejprve získal pole position pro dnešní závod a poté se usadil do vozu formule 1. Test měl původně proběhnout již v pátek, ovšem musel být odložen kvůli špatnému počasí. V RB6 tudíž neodjel tolik kol, kolik se plánovalo.

"No byla to paráda. Jasně, bylo to na předváděcích pneumatikách a vůz tak byl trochu nedotáčivý, ale je to skvělá zkušenost. Škoda včerejší bouřky, ale abych řekl pravdu, z většího počtu kol ve formuli 1 jsem měl trochu obavy, protože jsem nechtěl, aby mě to ovlivnilo při přesednutí zpátky do formule Renault. Nerad bych se vrátil do svého stálého závodního vozu s novým přemítáním o brzdných bodech a rychlostech, jakými můžu projíždět jednotlivé zatáčky. Musel bych si znovu zvykat, a tak zkrácený test možná není úplně na škodu," řekl Frijns.

Robin Frijns sbíral úspěchy i v nižších sériích, ve kterých hájil barvy týmu Josef Kaufmann Racing. V sezoně 2009 byl třetí ve formuli BMW Europe, o rok později sérii vyhrál. Zároveň nastupoval v dvoulitrových formulích Renault. Loni ovládl Eurocup formule Renault 2.0 a čtvrté místo obsadil v severoevropské odnoži série. Frijns zatím nic podepsáno ve formuli 1 nemá, ovšem očekává se, že hledači talentů se o něho budou ucházet již brzy. Je tak dost dobře možné, že již v blízkých letech se budou komentátoři muset naučit vyslovovat nové nezvyklé jméno.

Rodák z Maastrichtu už si vybudoval pověst jednoho z nejtvrdších jezdců formule Renault. Jeho přístup a jezdecký styl se ovšem nezamlouvá každému z jeho soupeřů. Někteří ho dokonce nazývají arogantním. 

Další článek: Grosjean by se o pololetním vysvědčení ocenil 7,5 body z 10

14:33 | Zak Brown má důvod k oslavě. Jeho United Autosports vyhrál 24h Le Mans v kategorii LMP2.
10:43 | 45. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec Williamsu či McLarenu a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya... toho času v Le Mans.
19. září | FIA chce udělat "co bude v jejích silách", aby termín Le Mans v příštím roce nekolidoval se závodem F1.
16. září | V Turecku prodali během šesti hodin 40 tisíc lístků ze 100 tisíc plánovaných. Není divu, lístek stojí 30 tureckých lir (cca 90 Kč).

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10