Robert Kubica má od Ferrari nabídku otestovat jeho formuli

Ferrari nabídlo Robertu Kubicovi testovací jízdy v monopostu F1, až bude fit. Neučinilo tak z dobročinných důvodů, nýbrž s potenciálním plánem angažovat polského závodníka pro rok 2013.
Robert Kubica má od Ferrari nabídku otestovat jeho formuli

Ferrari mělo s Robertem Kubicou uzavřenou opční smlouvu, jejíž platnost vypršela letos v létě. Být Kubica fit, nahradil by již příští rok Felipeho Massu podobným způsobem, jako rok před vypršením smlouvy nahradil Fernando Alonso Kimiho Räikkönena. Přišlo ale Kubicovo vážné zranění při italské rallye na začátku sezony F1, při níž skoro zázrakem nepřišel o život. Utrpěl však velmi vážná poranění pravé ruky.

Původní odhady hovořily o tom, že by Kubica mohl stihnout závěr sezony 2011, kdy mu ještě stále platí smlouva s týmem Lotus Renault. Ve středu ale Kubica informoval svůj tým o tom, že není schopen garantovat svou připravenost ani pro začátek sezony 2012. V ní beztak není Kubica s Renaultem vázán, neboť jeho smlouva vyprší na konci letošního roku.

Podle všeho se Lotus Renault na nějaké podobě smluvního zajištění Kubici pro sezonu 2012 snaží dohodnout a v případě, kdy by byl připraven, by mohl nastoupit. Podobné plány má ale Ferrari, byť až pro rok 2013. Ostatně také proto nijak neurychluje odchod Felipeho Massy, jehož zkušenosti se Ferrari pro příští rok hodí, není-li k dispozici jiný zkušený a rychlý závodník.

Ferrari pro rok 2013, respektive pro příští rok, zvažovalo ještě Jensona Buttona a Nika Rosberga, oba ale podepsali se svými stávajícími týmy, McLarenem a Mercedesem, několikaleté prodloužení smluv. V tisku se objevily spekulace o tom, že by to byl Lewis Hamilton, který by se v sezoně 2013 mohl stát týmovým kolegou Fernanda Alonsa ve Ferrari, ale tento scénář je hodně málo pravděpodobný.

Pokud bude Kubica během roku 2012 schopen usednout za volant monopostu F1, byť dva roky starého, a s tím, že bude volným agentem, může nabízených testů využít k pouhé demonstraci své připravenosti. Může se tak v roce 2013 vrátit s týmem Renault (který ponese název Lotus) i po testech pro Ferrari v roce 2012.

Diskuze (68) Další článek: Red Bull by mohl Vergneho umístit do Lotusu
14:18 | První závod F2 vyhrál Armstrong. Piastri devátý, Čou se roztočil a dojel na chvostu pole. V závodě byly 2 safety cary, jeden (resp. dva) virtuální.
8:49 | Podle Pirelli je střední směs jen o 0,3 s pomalejší než měkká. Tvrdá pak o dalších 0,6 s.
20:52 | Podle Ferrari nehodu Leclerca přežilo šasi i pohonná jednotka.
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink Verstappen
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30